more_horiz
Wiadomości

Spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9. BBN: chcemy wypracować wspólne stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 20:07
Wieczorem BBN przekazało, że "w środę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) spotkają się w Warszawie, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem NATO w Wilnie oraz przygotowania do czerwcowego szczytu prezydentów państw B9 w Bratysławie".
BBN: w środę spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9.
BBN: w środę spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9.Foto: shutterstock.com/Grand Warszawski

Jak poinformowało w komunikacie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, spotkanie odbędzie się na zaproszenie szefa BBN Jacka Siewiery, a jego uczestnicy omówią stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie oraz przygotowania do szczytu prezydentów państw B9, który odbędzie się 6 czerwca w Bratysławie.

Wspólne stanowisko państw wschodniej flanki NATO

"Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie oczekiwań dotyczących wzmocnienia sojuszniczego potencjału odstraszania i obrony NATO. Tematem rozmów będzie też współpraca obronna oraz kwestie politycznego wsparcia dla Ukrainy w jej staraniach o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej" - podkreśla BBN.

Zaznacza, że doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9 wezmą udział również w debacie poświęconej wyzwaniom dla wschodniej flanki NATO, organizowanej w ramach objętej patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy konferencji Defence24 Day.

BBN podkreśla, że będzie to drugie spotkanie w formule doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9, a polskiej delegacji przewodniczyć będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Państwa B9

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry.

BBN przypomina, że w latach 2015-2023 miało miejsce siedem szczytów B9 na poziomie przywódców państw, z których ostatni odbył się 22 lutego 2023 r. w Warszawie oraz, że konsultacje w ramach formatu odbywały się również na poziomie ministrów obrony oraz spraw zagranicznych.

Jak podkreśla BBN, w szczytach B9 uczestniczyli również prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergCelem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia o szczycie B9

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także