more_horiz
Wiadomości

"Jedność NATO kluczowa dla bezpieczeństwa Europy". Joe Biden podczas szczytu B9

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 15:35
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w Warszawie, że jedność NATO, w tym wschodniej flanki, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy. Amerykański przywódca, który bierze udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, podkreślił, że należące do niej kraje wiedzą, o co toczy się wojna na Ukrainie.
Prezydent Biden na szczycie B9: art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest święty i nienaruszalny
Prezydent Biden na szczycie B9: art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest święty i nienaruszalnyFoto: PAP/Marcin Obara

Joe Biden przypomniał, że Bukaresztańska Dziewiątka została utworzona w 2015 r., po aneksji Krymu przez Rosję.

- Dzisiaj, kiedy zbliżamy się do rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jest jeszcze ważniejsze, abyśmy byli zjednoczeni. To zjednoczenie pokazuje też naszą siłę. Chciałem się z wami spotkać tutaj osobiście, z krajami stanowiącymi wschodnią flankę NATO. Jesteście na pierwszej linii obrony i lepiej niż inni wiecie, jaka jest waga tego konfliktu. Nie tylko dla Ukrainy, ale też dla wolności demokracji w Europie i na całym świecie - mówił amerykański prezydent.

Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. "Święty i nienaruszalny"

- My, jako Stany Zjednoczone, staramy się dostarczać krytycznej infrastruktury - zwrócił uwagę Biden. - Wiem, że wasze kraje przyjęły miliony uchodźców. Staramy się uruchomić, co tylko możliwe, aby wesprzeć Ukrainę, aby Ukraina mogła walczyć o swoją wolność - podkreślał. Dodał, że o kwestiach wspierania Ukrainy i wspólnych wartościach rozmawiał dwa dni temu w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Amerykański prezydent mówił ponadto, że kraje B9 były w ostatnim roku nie tylko liderami, ale też tymi sojusznikami, którzy wzmacniali NATO. - Chciałem powiedzieć, że jest to ewidentnie widoczne - wskazał.

- Chcę też potwierdzić, że artykuł 5 jest to święty, nienaruszalny artykuł podpisany przez NATO, który oznacza zobowiązanie względem każdego narodu, każdego państwa NATO - zapewnił Joe Biden.

Posłuchaj
00:17 12215273_1.mp3 Prezydent Joe Biden podczas spotkania B9: artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego to świętość (IAR) 
Posłuchaj
00:26 12215298_1.mp3 Prezydent USA J. Biden w Warszawie: będziemy wspierać Ukrainę w jej walce (IAR)

Szczyt B9. Sojusz zdolny do odstraszania agresji

- Pamiętając o tym, czekam z niecierpliwością na nasze dyskusje nad kolejnymi działaniami, tak by nasz Sojusz był jeszcze silniejszy, zdolny do odstraszania agresji - dodał. - Chodzi nie tylko o wolność Ukrainy. Chodzi o wolność w ogóle - podkreślał.

- Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom w tym gronie, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO - powiedział prezydent USA. Przyznał też, że szef NATO Jens Stoltenberg "naprawdę fantastycznie wywiązywał się ze swoich obowiązków". - I bardzo polegam na jego osądzie sytuacji - podkreślił Biden.

Dodał, że od czasów II wojny światowej nie mieliśmy do czynienia z taką agresją, jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie.

Szczyt B9. Wspólna deklaracja państw wschodniej flanki

Bukaresztańska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Joe Biden spotkał się w Warszawie z przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki - B9 (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry) i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Podczas spotkania ma być wypracowana wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO. W spotkaniu udział bierze też prezydent Mołdawii Maią Sandu.

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także