more_horiz
Wiadomości

Minister Niedzielski: GUS pokazuje szybki wzrost wynagrodzeń w sektorze medycznym

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 23:29
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że wzrosty wynagrodzenia są kolejną gwarancją, jaką rząd Prawa i Sprawiedliwości dał dla systemu opieki zdrowotnej. Dodał, że dane GUS pokazują, iż najszybszy wzrost wynagrodzeń jest właśnie w sektorze medycznym.
Jest szybki wzrost wynagrodzeń jest w sektorze medycznym - ocenił minister zdrowia
Jest szybki wzrost wynagrodzeń jest w sektorze medycznym - ocenił minister zdrowiaFoto: Jacek Szydłowski / Forum

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w czwartek wieczorem w programie "W otwarte karty" podkreślił, że wzrosła nie tylko ogólna pula nakładów na opiekę zdrowotną, która ma nadal rosnąć, ale znaczenie ma też osadzenie minimalnych wynagrodzeń w odniesieniu do średniego wynagrodzenia w gospodarce.

- My w tej chwili mamy do czynienia z taką sytuacją, że Główny Urząd Statystyczny pokazuje, że najszybszy wzrost wynagrodzeń jest w sektorze medycznym. Ta gwarancja, której udzieliliśmy powoduje bardzo szybki wzrost wynagrodzeń. Panie pielęgniarki czy lekarze zarabiają już naprawdę pieniądze bardzo przyzwoite. Mówimy na przykład w przypadku pielęgniarki, że to są środki większe niż 7-8 tysięcy. Więc mówimy tutaj o bardzo takich godziwych pensjach. Szczególnie w kontekście tego, co było wcześniej - powiedział.

Szybki wzrost wynagrodzeń jest w sektorze medycznym

Zdaniem ministra udało się powstrzymać odpływ kadry medycznej za granicę na zachód Europy. - To jest kwestią odpowiedzialności państwa, że tak doceniamy te zawody, te profesje społecznie, że decydujemy się dać gwarancje, że niezależnie od sytuacji finansowej, niezależnie od kryzysów, które dzieją się powszechnie na świecie będziemy konsekwentnie zwiększali te wynagrodzenia - dodał minister.

Jego zdaniem, dzięki temu obecnie młodzi lekarze podejmują pracę w polskich jednostkach i tym samym wzmacniają krajowy system opieki zdrowotnej. - I to też zaczyna działać dlatego, że system płacenia jest na tyle gwarantujący dobre warunki, że nie myślą absolwenci o tym, żeby właśnie uciekać za granicę, albo wykonywać jakieś inne ruchy - skomentował gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Pytany o zróżnicowane pensje pielęgniarek z dyplomem oraz z wykształceniem średnim, minister odpowiedział, że resort pracuje też nad wyrównaniem wynagrodzeń. - Głosy ze środowiska pielęgniarskiego mówią o tym, że ten dół powinien być podniesiony. I my nad tym pracujemy. Teraz środowisko pielęgniarek przedstawiło projekt ustawy, my prowadzimy dialog cały czas z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. I nawet już sobie obiecaliśmy, że będziemy się starali wykonać w kolejnym roku jakiś krok, który będzie szedł w kierunku tych postulatów - powiedział Adam Niedzielski.

Posłuchaj
43:45 PR1_mp3 2023_05_25-21-03-55.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o programie darmowych leków ("W otwarte karty"/Program 1 Polskiego Radia) 

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 1 Polskiego Radia

ng/PR24/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także