more_horiz
Wiadomości

Niemcy chcą zlikwidować prawo weta w UE. Polacy są temu przeciwni

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 08:35
Olaf Scholz na początku maja w Parlamencie Europejskim oświadczył, że potrzebna jest reforma systemu głosowania w Radzie UE, aby więcej decyzji mogło zapadać większością kwalifikowaną. Pracownia Social Changes na zlecenie wpolityce.pl przeprowadziła sondaż, w którym zapytała Polaków co sądzą o takich pomysłach.
Większość Polaków jest przeciwna rezygnacji z prawa weta w UE
Większość Polaków jest przeciwna rezygnacji z prawa weta w UEFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Kanclerz Niemiec zapowiedział też, że będzie starał się przekonać parterów w radzie do tej sprawy. - Sceptykom chciałbym powiedzieć: to nie jednogłośność czy stuprocentowe poparcie wszystkich decyzji daje największą legitymację demokratyczną. Wręcz przeciwnie - to właśnie walka o większość i sojusze cechują nas jako demokratów. Poszukiwanie kompromisów, które uwzględnią interesy mniejszości, jest właściwym działaniem. To odpowiada naszemu wyobrażeniu o liberalnej demokracji - tłumaczył Scholz swoją wizję reformy Unii. Po raz kolejny zasugerował również, że od tej reformy zależy zgoda Berlina na rozszerzenie wspólnoty.

Postawa Polski

W pierwszym pytaniu ankietowani zostali zapytani o to, czy Polska powinna zgodzić się na zmianę traktatów Unii Europejskiej umożliwiające wprowadzenie nowych podatków w państwach członkowskich, regulacji bezpieczeństwa wewnętrznego i ograniczaniu kompetencji krajów członkowskich UE?

41 proc. z badanych odpowiedziało "nie" lub "raczej nie". Przeciwnie uważa 21 proc. Zdania w tej sprawie nie 38 proc. ankietowanych.

W drugim pytaniu, badani odpowiedzieli na to, czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna zrezygnować z posiadanego przez siebie prawa weta w Unii Europejskiej?

58 proc. jest temu przeciwna. Pomysł ten popiera 11 proc. Zdanie w tej sprawie nie ma 31 proc. badanych.

dz/wpolityce.pl, PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także