more_horiz
Wiadomości

Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego. Robert Telus: chłopi byli zawsze gotowi do walki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 16:12
- Chłopi byli zawsze gotowi do walki i oddania swojego życia - powiedział minister rolnictwa Robert Telus. We wsi Stara Błotnica na południowym Mazowszu trwają obchody Święta Niepodległościowego Ruchu Ludowego z udziałem władz państwowych. 
Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego. Robert Telus: chłopi byli zawsze gotowi do walki
Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego. Robert Telus: chłopi byli zawsze gotowi do walkiFoto: PAP/Piotr Polak

Uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem ministra rolnictwa Roberta Telusa. Minister powiedział, że to bardzo ważne święto upamiętniające mieszkańców wsi, którzy walczyli za niepodległość Polski.

- Tych synów polskiej wsi, którzy walczyli do końca o niepodległość i w różnych czasach naszej historii, bo w każdym okresie, gdy były trudne momenty dla Polski to chłopi byli zawsze gotowi do walki i oddania swojego życia - mówił Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa dodał, że miejsce tegorocznych, ogólnopolskich uroczystości nie jest przypadkowe. Z tego regionu pochodzi Henryk Bąk - działacz niepodległościowego ruchu ludowego w okresie PRL-u, a następnie poseł i wicemarszałek Sejmu I kadencji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego - Porozumienia Ludowego.

Posłuchaj
00:18 12379776_1.mp3 Minister rolnictwa o Święcie Niepodległościowego Ruchu Ludowego (IAR)

- Spotkaliśmy się tutaj właśnie po to, żeby uczcić tego człowieka - powiedział minister Telus. -  Oczywiście tych bohaterów ruchów ludowych w Polsce jest wielu, ale dziś chcieliśmy być tutaj, na ziemi Henryka Bąka, wicemarszałka Sejmu - człowieka, który naprawdę przysłużył się temu, że niepodległościowy ruch ludowy istniał również w komunistycznej Polsce - wyjaśnił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Uroczystości m.in z udziałem premiera

W uroczystościach bierze też udział między innymi premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu Anna Moskwa czy senator i były marszałek izby wyższej, Stanisław Karczewski.

Około 16.00 wręczone zostaną odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa". Następnie w Starej Błotnicy rozpocznie się występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Kół Gospodyń Wiejskich oraz degustacja produktów tradycyjnych

Posłuchaj
00:23 12379776_2.mp3 Minister rolnictwa o Ruchu Ludowym na terenach południa Mazowsza (IAR)

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także