more_horiz
Wiadomości

Darmowe leki dla seniorów i młodzieży będą wcześniej? Premier Morawiecki wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:46
- Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważane są też scenariusz wprowadzenia go od września 2023 r. Zadecyduje o tym ścisłe kierownictwo PiS - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Program zaplanowano na początek 2024 roku, ale możliwe, że wystartuje wcześniej.
Program zaplanowano na początek 2024 roku, ale możliwe, że wystartuje wcześniej.Foto: Shutterstock.com/megaflopp

- Nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wypowiedzi szefa MZ Adama Niedzielskiego, że rozważany jest scenariusz wprowadzenia od września br. darmowych leków dla dzieci i osób 65+.

- Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział w niedzielę w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier był pytany w poniedziałek w Radomiu o to, czy decyzja w sprawie wprowadzenia od września darmowych leków dla dzieci i osób 65+ już zapadła i czy w związku z tym jest szansa, by również świadczenie 800+ zostało wdrożone wcześniej. - Decyzje związane z naszą konwencją programową to decyzje kierownictwa politycznego PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Tutaj nie decyduje o tym Ministerstwo Zdrowia, ale całe kierownictwo polityczne. Jak tę decyzję podejmiemy, to wtedy poinformujemy o tym. Ja nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły - powiedział Mateusz Morawiecki.

To wielki program społeczny

Zauważył jednocześnie, że wkrótce "wielki program społeczny 500+ będzie nazywany 800+", ponieważ będzie "podwyżka tego wielkiego, wspaniałego świadczenia, które wyeliminowało pokłady biedy z różnych zakątków Polski". - Już od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiedział premier. - Będziemy za chwilę analizować tę ustawę na Radzie Ministrów, następnie będziemy przekazywać ją do parlamentu. Wcześniej jeszcze cały okres konsultacji, konsultacje społeczne - wskazał.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że podwyżka świadczenia "znacząco przekracza inflację". - Myślę, że troszeczkę to boli naszych oponentów politycznych, ponieważ oni myśleli, że podniesiemy może o 100 zł, może o 200 zł. Wtedy mówiliby, że inflacja i tak była wyższa. Teraz, zwróćcie uwagę szanowni państwo, drodzy Polacy, że nie ma żadnego takiego głosu, bo oni wiedzą, że nawet gdyby negatywne, pesymistyczne prognozy inflacyjne się sprawdziły, to i tak ta podwyżka do 800 zł znacząco przebija całą inflację - powiedział premier.

W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500+zostanie zastąpione nową stawką. - 800+. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od nowego roku. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. 17 maja szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Czytaj także:

Zobacz także: Bezpłatne leki dla seniorów i młodzieży. Kraska zapewnia: do jesieni będziemy gotowi

PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także