more_horiz
Wiadomości

Minister Niedzielski: rozważamy scenariusz wprowadzenia darmowych leków dla dzieci i osób 65+ od września

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 21:06
- Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 roku, ale rozważamy też scenariusz, że od września 2023 roku. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Mówiąc o programie darmowych leków minister Niedzielski zaznaczył, że nie mówimy o tych lekach, które są po prostu dostępne w aptece
Mówiąc o programie darmowych leków minister Niedzielski zaznaczył, że "nie mówimy o tych lekach, które są po prostu dostępne w aptece"Foto: Twitter/@MZ_GOV_PL

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w niedzielę w Polsat News, od kiedy program darmowych leków będzie rozszerzony o osoby w wieku 65+ oraz o dzieci i młodzież do 18 lat. Obecnie program adresowany jest do osób w wieku 75+.

Trwa podejmowanie decyzji

- Cały czas jesteśmy w fazie podejmowania decyzji, najpóźniej na pewno to jest od początku roku 2024, ale rozważamy scenariusz, żeby wprowadzić to o kwartał wcześniej, czyli od końca września, czy od września 2023 roku - poinformował minister zdrowia.

Dopytywany, skąd pośpiech, minister odpowiedział: "przede wszystkim chcemy poszerzyć listę. Chcemy przyspieszyć, bo jesteśmy po takiej analizie kosztowej, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki".

Ile jest refundowanych leków?

- W tej chwili w refundacji mamy około 4 tys. leków, a w programie 75+ do tej pory darmowych leków było ok. 2 tys. - poinformował Adam Niedzielski. Dopytywany, o ile leków ta lista będzie poszerzona, podał, że: "szacunki, które robimy, robimy w takiej konwencji, żeby to była pełna lista leków refundowanych, czyli 4100 pozycji w tej chwili, żeby wszystkie te leki zostały wciągnięte do programu".

Szef MZ wskazał, że warunkiem wprowadzenia leku na listę refundowanych jest bardzo dokładna analiza efektywności jego zastosowania z punktu widzenia zdrowia publicznego, czyli tego, czy nakłady ponoszone przez państwo są współmierne do efektów klinicznych. - Dopiero po tej weryfikacji, możemy zaangażować publiczne pieniądze w refundację - powiedział Adam Niedzielski.

Nawiązując do programu darmowych leków, minister zaznaczył, że "nie mówimy o tych lekach, które są po prostu dostępne w aptece". - Z puli leków na receptę mamy leki refundowane - wyjaśnił.

Czytaj więcej:

Minister pytany był też, dlaczego lista uprawnionych do darmowych leków ma być rozszerzona właśnie o dzieci.

- Szczerze mówiąc, zastanawialiśmy się na tym, do których grup kierować przede wszystkim tę interwencję pomocową państwa, bo trzeba sobie bardzo otwarcie powiedzieć, że to jest pomoc państwa. I z jednej strony mamy seniorów, którzy mają duże obciążenie kosztowe - to jest zjawisko wielochorobowości i wielu chorób przewlekłych, które wymagają płacenia. No, więc naturalnym było wsparcie tej grupy, która najczęściej korzysta. Z drugiej strony, jeżeli mówimy o juniorach, o dzieciach, to uzasadnienie zdrowotne jest bardzo proste: chcemy, żeby wszystkie dzieci, niezależnie od zasobności ich rodziców, miały dostęp do technologii lekowych, które są zweryfikowane - podkreślił.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w połowie maja podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości".

Bezpłatne leki dla seniorów i młodzieży. Kraska zapewnia: do jesieni będziemy gotowi

PAP.nt

Zobacz także

Zobacz także