more_horiz
Wiadomości

Stwardnienie rozsiane. Od lipca wysoko efektywne leki dostępne dla większej grupy chorych

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 20:37
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że od lipca dwa nowe wysoko efektywne leki będą dostępne dla większej grupy chorych na stwardnienie rozsiane. Dodał, że do tej pory były one stosowane dopiero w drugiej linii leczenia SM. 
Wiceminister Maciej Miłkowski: od lipca dwa nowe leki na SM będą dostępne dla większej grupy pacjentów
Wiceminister Maciej Miłkowski: od lipca dwa nowe leki na SM będą dostępne dla większej grupy pacjentówFoto: Chutima Chaochaiya / Shutterstock

Teraz kryteria włączenia do programu zostaną rozszerzone i będą mogli je otrzymać pacjenci już w pierwszej linii.

- To są dwa leki, których brakowało: orelizumab i kladrybina. Pewnie w najbliższym czasie będą one w ramach programu lekowego. Schemat podawania kadrybiny jest dobry dla kobiet, które planują ciążę - powiedział wiceminister Miłkowski.

Na stwardnienie rozsiane (SM) w Polsce choruje ponad 50 tysięcy osób. Jest to choroba neurologiczna atakująca mózg i rdzeń kręgowy. Średni wiek zachorowania na SM przypada między 20 a 40 rokiem życia. Kobiety chorują nawet 3-krotnie częściej, niż mężczyźni.


Posłuchaj
00:18 12381850_1.mp3 Wiceminister Maciej Miłkowski: od lipca - dwa nowe leki na SM będą dostępne dla większej grupy pacjentów (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także