more_horiz
Wiadomości

Sasin: przez 8 lat pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 23:17
- Za nami 8 lat, przez które pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Piotrkowa Trybunalskiego.
Jacek Sasin
Jacek Sasin Foto: PAP/Marian Zubrzyck

- Polacy pytają nas: czym się różnicie od przedstawicieli innych partii, w czym jesteście lepsi, dlaczego chcielibyście dalej rządzić Polską? Podstawowa różnica między nami i naszymi konkurentami politycznymi jest taka, że my jesteśmy wiarygodni. (...) Za nami 8 lat, przez które pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa - mówił wicepremier Jacek Sasin, który wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i ministrem rolnictwa Robertem Telusem na zaproszenie marszałka seniora Antoniego Macierewicza spotkał się w poniedziałek z wyborcami z Piotrkowa Trybunalskiego w ramach cyklu "Polska jest jedna".

Zdaniem wicepremiera przeciwnicy polityczni PiS są teraz gotowi obiecać wszystko, ale gdyby tylko zdobyli władzę, na pewno by o swoich obietnicach zapomnieli.

- Jakaż inna jest nasza filozofia rządzenia, jak inne nasze podejście do wyborczego kontraktu, jaki proponujemy Polakom. Za nami 8 lat rządów PiS, podczas których pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodni. W 2015 r. PiS mówiło, że czas skończyć z polską biedą; że czas zwrócić wielu Polakom godność; że w Polsce może być władza, która zadba o wszystkich Polaków, a nie tylko o tych, którzy (...) zachowali uprzywilejowaną pozycję z czasów PRL - podkreślił.

"Mieliśmy odwagę przeciwstawić się patologiom w sferze finansów publicznych"

Przypomniał, jak wówczas mówiono, że na spełnienie obietnic PiS nie będzie pieniędzy i że są one nierealne.

- Donald Tusk, gdy usłyszał o naszym projekcie wsparcia rodzin (500 plus - przyp. red.), stwierdził, że sam by taki program wprowadził, ale żebyśmy mu pokazali, gdzie są na niego pieniądze. A my pokazaliśmy, że te pieniądze są i jesteśmy za nie w stanie sfinansować programy dobre dla wszystkich Polaków (...) - powiedział.

Wicepremier ocenił, że dzięki PiS skończyło się też traktowanie Polski przez koncerny jak rynku zbytu towarów gorszej jakości niż na Zachodzie i jak miejsce wyzyskiwania taniej siły roboczej.

- Mieliśmy odwagę przeciwstawić się patologiom w sferze finansów publicznych, które kosztowały Polaków dziesiątki miliardów złotych każdego roku. Udało się ścieśnić lukę watowską do rozmiarów, jakie występują w krajach Europy Zachodniej. Wystarczy spojrzeć na budżet państwa - w 2015 r. wpływy do budżetu były mniejsze niż 300 mld zł; dzisiaj planowane wpływy to ponad 600 mld zł, ponad dwa razy więcej niż 8 lat temu - to miara naszego sukcesu w walce o uszczelnienie systemu podatkowego - wyjaśnił.

Jako "wielką hańbę polskiego państwa" określił wicepremier fakt, że tak wiele osób było wykluczonych z normalnego życia z powodu ubóstwa, co dotyczyło zwłaszcza rodzin, w których było kilkoro dzieci.

- To się radykalnie zmieniło. W ramach programu 500+ od 2016 r. do polskich rodzin wpłynęło 227 mld zł - to prawie połowa rocznego budżetu państwa. Tylko w Łódzkiem 400 tys. dzieci otrzymuje wsparcie z programu 500+ - dodał.

Więcej programów wspierających rodziny 

Wicepremier zaznaczył, że programów wspierających rodziny jest więcej: Wyprawka+, Maluch+, a sama kwota 500 zł wsparcia ma być od nowego roku zwiększona do 800 zł. Zdaniem Sasina rząd PiS pamięta też o seniorach, wprowadzając dla nich 13. i 14. emeryturę oraz wysoką waloryzację świadczeń emerytalnych.

Czytaj więcej:

- Elementem odzyskiwania godności przez Polaków była walka z plagą bezrobocia. Po 1989 roku upadek zakładów pracy i PGR-ów spowodowały, że bezrobocie było wysokie. To skazywało na ubóstwo, odbierało nadzieję (...). Dziś bezrobocie zostało sprowadzone do niezauważalnego poziomu. Na niektórych obszarach wręcz brakuje rąk do pracy - powiedział Sasin.

Przypomniał, że PiS zapowiadał, że będzie wyrównywać szanse Polaków niezależnie od miejsca, w jakim żyją. - Tu również odróżniamy się od poprzedników, którzy stawiali na rozwój metropolii, pozostawiając poza nawiasem obszary prowincji. Dla nas jej mieszkańcy mają oni prawo do takiego samego zainteresowania władz. Dlatego przekazaliśmy łącznie 90 mld zł na trzy programy - fundusz rozwoju dróg, inwestycji strategicznych i Polski Ład - dodał.

W opinii wicepremiera Polska, aby się rozwijać musi być bezpieczna; nie tylko w wymiarze militarnym, ale też energetycznym. Jak mówił, w Europie przyjęto kurs na bardzo szybką transformację energetyczną, natomiast PiS uważa, że transformacja musi brać pod uwagę polską specyfikę i musi być do udźwignięcia przez społeczeństwo.

Polska niezależność energetyczna

- Będziemy bronić polskiej niezależności energetycznej, będziemy szli swoją drogą, w swoim tempie. Chcemy jako PiS zaproponować Polakom pakt energetyczny oparty na trzech filarach - chcemy budować nowe źródła energii, w tym energetykę morską wiatrową, będziemy też intensywnie budować energetykę jądrową; te plany już są realizowane. (...) Drugi element paktu to ochrona polskiego węgla do czasu zrealizowania zapowiadanych inwestycji dotyczących alternatywnych źródeł - wyjaśnił.

Trzecim elementem paktu ma być ochrona Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i transformacji. - Chcemy, aby odczuwali wzrost cen tylko w takiej mierze, jaka jest dla nich akceptowalna - podkreślił.

Wicepremier wspominał też o wzmacnianiu bezpieczeństwa militarnego, m.in. polityce odtwarzania jednostek wojskowych, szczególnie na wschodzie kraju. Zapowiedział, że w tym roku w obronność zainwestujemy 100 mld zł.

- Nas nie interesuje władza dla władzy, która ma być sposobem na kariery dla cząstki Polaków. Nas interesuje władza, która jest dla Polaków, rozwiązuje ich problemy i chroni ich w trudnych momentach - dodał.

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwracał uwagę na inwestycje w tzw. ruszt komunikacyjny - drogi szybkiego roku, które są na najwyższym poziomie technologicznym w Europie. W jego opinii rządowy fundusz budowy dróg zmienił rzeczywistość w gminach i powiatach; pozwolił też na zmniejszenie bezrobocia.

- Rządowy fundusz dróg samorządowy - skierowany do gmin i powiatów w całym kraju, zarówno do tych, które stać na sfinansowanie 50 proc. kosztów budowy dróg i tych, które nie mogą sobie na to pozwolić i otrzymują dofinansowanie w wysokości 80 proc. - to 22 tys. dróg gminnych i powiatowych w 5 lat; to 14 tys. inwestycji lokalnych. To oznacza, że w gminach i powiatach firmy przetworzyły miliardy złotych. Te pieniądze zostają w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach i u polskich producentów materiałów budowalnych - wyjaśnił.

Adamczyk mówił też o wzroście bezpieczeństwa na polskich drogach. Jak podał, w 2015 r. odnotowano ponad 3 tys. ofiar śmiertelnych na drogach, w ubiegłym roku o 1 tys. mniej. To także efekt zainwestowania w zadania na drogach prawie 900 mln zł w ciągu 5 lat.

- Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział ostatnio, że polskie autostrady będą bezpłatne. Kolejny raz dotrzymaliśmy słowa, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wraz z Ministerstwem Finansów projekt i w ubiegły piątek ustawa została przyjęta. 93 proc. posłów opowiedziało się za jej przyjęciem; mamy nadzieję, że Senat jak najszybciej zajmie się procesem legislacyjnym, abyśmy od 1 lipca cieszyli się bezpłatnym przejazdem przez autostrady zarządzane przez państwo - przypomniał Adamczyk.

PAP/bartos

Zobacz także

Zobacz także