more_horiz
Wiadomości

"Mądrość etapu". Brudziński o wypowiedziach Tuska dot. komisji ds. wpływów Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:22
"Mądrość etapu pana Tuska. Gdyby komisję powołała większość sejmowa posłów Platformy Obywatelskiej, to ci wszyscy, którzy dziś bredzą o bolszewickich metodach PiS, wyliby z zachwytu i bili brawo" - napisał na Twitterze eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.
Joachim Brudziński
Joachim BrudzińskiFoto: Forum/Joanna Skladanek/TT/@jbrudzinski

"18 października 2022 roku Donald Tusk był za powołaniem komisji śledczej do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce" - zwrócił uwagę w twitterowym wpisie Samuel Pereira. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślał wówczas: "wy to musicie wyjaśnić" i wzywał do powołania komisji śledczej.

"Mądrość etapu pana Tuska"

"Mądrość etapu pana Tuska. Gdyby komisję powołała większość sejmowa posłów Platformy Obywatelskiej, to ci wszyscy, którzy dziś bredzą o bolszewickich metodach PiS, wyliby z zachwytu i bili brawo" - napisał w odpowiedzi na wpis eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając swoją decyzję, powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe.

Czym zajmie się komisja?

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Czytaj więcej:

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Schreiber: każda jej decyzja może zostać zaskarżona do WSA

Twitter/nt

Zobacz także

Zobacz także