more_horiz
Wiadomości

Lotnisko Chopina wdraża system antydronowy. To koniec z niebezpiecznymi incydentami?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 18:47
Drony nie przeszkodzą już w pracy Lotniska Chopina w Warszawie - zapowiadają Polskie Porty Lotnicze S.A. Spółka finalizuje kolejny etap wdrożenia systemu wykrywającego aktywność bezzałogowych statków powietrznych na terenie lotniska oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. System ma monitrować sytuację całodobowo, ma wykrywać i neutralizować drony komercyjne, profesjonalne i przemysłowe.
Lotnisko Chopina wdraża system antydronowy
Lotnisko Chopina wdraża system antydronowy Foto: Finn stock / Shutterstock

Jak poinformowały Polskie Porty Lotnicze w komunikacie, za wdrożenie systemu będzie odpowiadała polska firma Advanced Protection Systems S.A. (APS). Przedsiębiorstwo dostarcza rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP, w tym system o nazwie Sky Control (SKYctrl).

Ma to być obecnie jedyny system na świecie, który przeprowadza detekcję tzw. bezzałogowych statków powietrznych (BSP) jednocześnie za pomocą sensora radarowego 3D MIMO, akustycznego, wizyjnego i radiowego i to właśnie dzięki temu możliwe jest wykrywanie i neutralizacja wszystkich dronów: komercyjnych, profesjonalnych i przemysłowych.

Rozpoznaje i neutralizuje

PPL podkreśla, że rozwiązania stosowane w systemach oferowanych przez APS są łatwe nie tylko w użyciu, ale też w montażu. Oprogramowanie natomiast eliminuje pomyłki, gdyż umożliwia rozpoznanie, czy zbliżający się obiekt jest samolotem, ptakiem czy dronem. Bezzałogowiec jest następnie neutralizowany tzw. jammerem, który zagłusza sygnał sterowania.

APS jest polską spółką z siedzibą w Gdyni i jest aktualnie światowym liderem w obszarze technologii systemów antydronowych. Dotychczas znalazły one odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy, Ukraina), na Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz w Azji (Korea Południowa, Singapur, Indie). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną.

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także