more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie drony zestrzelone w obwodzie chmielnickim. Sukces ukraińskiej obrony

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 10:22
Trwa fala rosyjskich ataków lotniczych na cele na terytorium Ukrainy. Minionej nocy rosyjskie wojska zaatakowały obiekty w obwodzie chmielnickim. Jeden z nich to obiekt wojskowy. Nie podano, o jaki obiekt chodzi. W komunikacie zaznaczono jednak, że rozpoczęto remont pasa startowego.
Ukraińskie wojska obrony przeciwlotniczej muszą odpierać liczne ataki w ostatnich dniach.
Ukraińskie wojska obrony przeciwlotniczej muszą odpierać liczne ataki w ostatnich dniach.Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

- Obiekt wojskowy w obwodzie chmielnickim stał się celem rosyjskiego ataku w nocy z niedzieli na poniedziałek - powiadomiły lokalne władze. Ogółem nad regionem zestrzelono pięć dronów przeciwnika.

"W nocy rosyjskie wojska zaatakowały obiekty w obwodzie chmielnickim. Jeden z nich to obiekt wojskowy" - powiadomiły w Telegramie władze tego regionu, znajdującego się w zachodniej części kraju. Nie podano, o jaki obiekt chodzi. W komunikacie zaznaczono jednak, że rozpoczęto remont pasa startowego.

Władze poinformowały, że udało się zestrzelić pięć obiektów powietrznych przeciwnika.

Dalszy ciąg fali ataków

Ataki na obwód chmielnicki to dalszy ciąg rosyjskiej ofensywy z użyciem dronów. W nocy z soboty na niedzielę Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak z wykorzystaniem tych maszyn przede wszystkim na stolicę i obwód kijowski. Siły Powietrzne powiadomiły, że zastosowano 54 drony Shahed produkcji irańskiej. Od początku maja armia rosyjska zwiększyła intensywność ataków na Ukrainę przy pomocy rakiet i dronów.

Prezydent Ukrainy wyrażał w ostatnich dniach wdzięczność żołnierzom wojsk ochrony przeciwlotniczej za ich niezwykle skuteczne interwencje. - Jesteście naszymi bohaterami. Siły obrony powietrznej. Słyszycie sygnał alarmu inaczej niż wszyscy. Kierujecie wzrok w górę, by niszczyć wrogie rakiety, samoloty, śmigłowce, bezzałogowce. Każde zestrzelenie to ratowanie ludzkiego życia - zaznaczył prezydent Ukrainy.

W sumie, w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 91 nalotów i około 25 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i tereny zaludnione. Prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i powietrznych na terenie Ukrainy nadal pozostaje wysokie - czytamy w wieczornym raporcie z 28 maja.

Czytaj także:


PAP/PR24/łs

Zobacz także

Zobacz także