more_horiz
Wiadomości

Kolejny niebezpieczny incydent z udziałem drona w rejonie lotniska. PAŻP wydała oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 09:44
Kolejny niebezpieczny incydent na warszawskim lotnisku. Piloci samolotu pasażerskiego przygotowujący maszynę do lądowania na lotnisku Chopina, zauważyli w niebezpiecznej odległości dron.
Kolejny raz piloci samolotu pasażerskiego przygotowujący maszynę do lądowania na warszawskim lotnisku Chopina, zauważyli w niebezpiecznej odległości dron
Kolejny raz piloci samolotu pasażerskiego przygotowujący maszynę do lądowania na warszawskim lotnisku Chopina, zauważyli w niebezpiecznej odległości dronFoto: shutterstock.com/Novikov Aleksey

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Polskie Porty Lotnicze oraz linie lotnicze LOT w wydanym wspólnie oświadczeniu informują, że sprawa została skierowana do organów ścigania.

"Potwierdzamy dzisiejsze zdarzenie, około 40 km od Lotniska Chopina, poza jego terytorium. Piloci samolotu LOT zgłosili obecność drona w przestrzeni powietrznej. PAŻP od razu uruchomiła odpowiednie procedury, zgłaszając zdarzenie do organów ścigania. Agencja zgłosi także zdarzenie do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. PAŻP oraz PPL ściśle współpracują w ramach przeciwdziałania podobnego rodzaju incydentom" - napisano w oświadczeniu.

W maju doszło już do dwóch takich niebezpiecznych zdarzeń w rejonie warszawskiego lotniska.

Bezpieczeństwo

Polskie przepisy są na tyle precyzyjne, że pozwalają polskim służbom na wykrywanie i neutralizację takich statków powietrznych zbliżających się do infrastruktury krytycznej. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, które mają dookreślać, na czym dokładnie takie działania mają polegać.

- Odpowiednie służby, jak choćby policja, dysponują już dziś technicznymi możliwościami, by bez trudu takiego drona zlokalizować, przejąć nad nim kontrolę i unieszkodliwić. Dlatego też dopracowywane obecnie przepisy pozwolą na jeszcze skuteczniejsze działania w tej materii - ocenia dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także