Jarosław Kaczyński podkreśla epokowe znaczenie 500+. "Ograniczyliśmy skrajne ubóstwo"

2023-05-31, 08:25

Jarosław Kaczyński podkreśla epokowe znaczenie 500+. "Ograniczyliśmy skrajne ubóstwo"
Jarosław Kaczyński podkreśla, że 500+ znacząco ograniczyło skrajne ubóstwo. Foto: Twitter/MRPiPS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział "Gazecie Polskiej", że w czasach rządów jego ugrupowania ograniczone zostały negatywne zjawiska społeczne, jak skrajne ubóstwo w rodzinach.

Zmianom przysłużyć się miał temu program Rodzina 500+, który według byłego premiera ma także pozytywny wymiar gospodarczy i dla przedsiębiorców.

- Najwięcej ludzi od lat jest aktywnych zawodowo, ponad 17 milionów, mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników bezrobocia - zauważył w rozmowie z tygodnikiem.

Od 1 stycznia świadczenie z programu ma wzrosnąć z 500 do 800 złotych. Jarosław Kaczyński powiedział "Gazecie Polskiej", że ta zapowiedź spotkała się z pozytywnym odzewem, ocenia to jako dobrą propozycję.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego krytyka tego świadczenia wynika z emocji tych osób, które w poprzednim systemie, w poprzednim ustroju korzystnie się ustawiły, a także w ten sposób wzmacniają uznanie swojej wyższości wobec reszty.

800+ i inne propozycje

W połowie maja odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości zatytułowana "Programowy Ul". Liderzy rządzącego ugrupowania przedstawili szereg nowych propozycji, które mają być realizowane w trakcie następnej kadencji. W ocenie licznych komentatorów pomysły dot. 800+, bezpłatnego dostępu do autostrad czy też wprowadzenia darmowych leków dla seniorów i osób przed 16. rokiem życia to propozycje rewolucyjne.

Jarosław Kaczyński ogłosił wtedy, że świadczenie 500+ zostanie zastąpione nową stawką 800+. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. 17 maja szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki komentując propozycje opozycji ocenił, że jest ona "nietrafiona". Jak mówił, rząd ma wszystko przekalkulowane, przeliczone i przystępuje do konkretnych prac, by w pewnym rytmie wdrażać rozwiązania.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu 24:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej