more_horiz
Wiadomości

Abramsy dla polskiej armii. Rusza transport pierwszej partii czołgów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 16:00
"Rozpoczyna się transport pierwszej partii czołgów Abrams, niebawem do Polski wyruszy 14 czołgów M1A1 Abrams oraz trzy wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules" - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. "Jeszcze w tym miesiącu dotrą do naszego kraju" - dodał.
Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r.
Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r. Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

Na początku stycznia została podpisana umowa na 116 czołgów M1A1 Abrams, kupowanych przez Polskę oprócz wozów w najnowszej wersji. Kontrakt wartości 1,4 mld dolarów (z czego blisko 200 mln dolarów pokrywa strona amerykańska w ramach pomocy wojskowej, której podstawą są przepisy o dodatkowym wsparciu w związku z wojną w Ukrainie) dotyczy także dostaw 12 wozów zabezpieczenia technicznego, 8 mostów towarzyszących, 6 wozów dowodzenia i 26 warsztatów na podwoziu Humvee, szkolenia i wsparcia logistycznego.

Do Polski dotrą czołgi oraz wozy zabezpieczenia technicznego

"Rozpoczyna się transport pierwszej partii czołgów Abrams. Niebawem do Polski wyruszy 14 czołgów M1A1 Abrams oraz 3 wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Jeszcze w tym miesiącu dotrą do naszego kraju" - napisał szef MON na Twitterze.

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r. Czołgi dla Polski, które wcześniej były uzbrojeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami. Umowę o dostawach amunicji wyłączono do odrębnych negocjacji.

Przezbrajanie wojsk lądowych w czołgi Abrams ma się rozpocząć w tym roku

Czołgi M1A1 Abrams zostaną przekazane wcześniej niż zakupione wcześniej przez Polskę wozy w najnowszej wersji M1A2 SEPv3, dzięki czemu przezbrajanie wojsk lądowych w czołgi Abrams ma się rozpocząć w tym roku. Zakup starszych wozów ma pozwolić odbudować potencjał brygad pancernych i zmechanizowanych po przekazaniu czołgów walczącej Ukrainie, a także zwiększyć potencjał polskich wojsk lądowych.

Czołgi M1A1 znajdą się na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu ub.r. roku 250 czołgów M1A2 SEPv3, kupionych za 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.

W ubiegłym roku, na podstawie odrębnego porozumienia, Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych przetransportowały do Polski 28 czołgów M1A2 SEPv2 Abrams oraz instruktorów, którzy szkolą polskie załogi w Akademii Abrams, założonej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Czytaj także:

Wicepremier Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia:

IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także