more_horiz
Wiadomości

"Polska Wielki Projekt". Drugi dzień kongresu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 18:00
W Arkadach Kubickiego w Warszawie odbył się drugi dzień kongresu Polska Wielki Projekt. W jego ramach paneliści omawiali szanse, problemy i wyzwania stojące przed naszym krajem w obecnym położeniu geopolitycznym. Pierwszy sobotni cykl debat poświęcono potencjałowi eksportowemu Polski.
Trwa drugi dzień XIII Kongresu Polska Wielki Projekt
Trwa drugi dzień XIII Kongresu Polska Wielki ProjektFoto: PAP/Piotr Nowak

"Katalog inwestycji jest coraz większy"

Jeden z uczestników debaty wicepremier Jacek Sasin wskazywał, że inwestycje zagraniczne prowadzą na przykład spółki z udziałem skarbu państwa. Przypominał, że dotyczą one kontraktów energetycznych, licencji wydobywczych czy nabywania pakietów akcji innych spółek.

- Katalog inwestycji, które budują markę Polski - Made in Poland - jest coraz większy i będzie coraz większy. Wiele naszych firm osiągnęło już ten poziom rozwoju, który pozwala im myśleć nie tylko o ekspansji na rynku polskim, ale też o ekspansji międzynarodowej. Chcemy być obecni, chcemy budować naszą markę - podkreślał polityk.

Posłuchaj
00:20 12391131_1.mp3 Jacek Sasin o katalogu inwestycji (IAR) 

Minister aktywów państwowych dodawał, że sukcesy za granicą odnoszą również prywatne firmy. W tej ekspansji starają się je wspierać instytucje publiczne, między innymi Polska Agencja Inwestycji i Handlu. - Czemu to służy? Mamy wielostronny, ogromny wymiar zysków. To jest zysk dla tych firm, bo po to inwestują, by uzyskiwać kapitał do dalszego rozwoju. Zyskują przy tym dostęp do kolejnych rynków, kolejnych technologii. Dla Polski ogółem jest to też ważne, bo budujemy naszą pozycję w wymiarze międzynarodowym - wyliczał Jacek Sasin.

Posłuchaj
00:21 12391131_2.mp3 Ruszył drugi dzień kongresu Polska Wielki Projekt (IAR) 

Kongres "Polska Wielki Projekt" potrwa do niedzieli.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także