more_horiz
Wiadomości

Kongres "Polska Wielki Projekt". Robert Telus: suwerenność to także bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:35
- W momencie, gdy imperium rosyjskie ma wojnę z Ukrainą, sprawa suwerenności jest bardzo ważnym tematem, nie tylko tym dotyczącym spraw militarnych. W tym momencie musimy mówić również o suwerenności energetycznej i żywnościowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Robert Telus, minister rolnictwa.
Telus: Putin chciał nam dać pstryczka w nos, choć dobrze wie, że bez jego ropy Polacy doskonale dadzą sobie radę
Telus: Putin chciał nam dać "pstryczka w nos", choć dobrze wie, że bez jego ropy Polacy doskonale dadzą sobie radęFoto: PR24

W piątek w Warszawie pod hasłem "Suwerenność" ruszył 13. Kongres "Polska Wielki Projekt", nad którym honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda.

"Błędem polskich rządzących było oddanie w obce ręce polskiego przetwórstwa i handlu"

Robert Telus, odnosząc się do hasła Kongresu, zwrócił uwagę na kwestię bezpieczeństwa żywnościowego Polski. - To my chcemy stanowić o swojej przyszłości, a nie by ktoś nam to narzucał, czy siły wschodnie, czy europejskie. Suwerenność to również bezpieczeństwo żywnościowe. Musimy zadbać o to, żebyśmy byli, jako Polska, samowystarczalni pod względem żywnościowym, to jest bardzo ważne - powiedział.

- Rolnictwo polskie rozwinęło się dzięki temu, że jesteśmy w UE (…), ale kraje zachodnie dużo bardziej niż Polska rozwinięte pod względem rolnictwa wchodzą na nasz rynek. Największym błędem polskich rządzących było oddanie w obce ręce polskiego przetwórstwa i handlu. To błędy naszej polityki transformacyjnej i tych, którzy wprowadzali nas do UE - dodał minister, który zaznaczył, że doprowadzono do takiej sytuacji, iż "o cenie produktu żywnościowego u rolnika nie decyduje rolnik, tylko decydują koncerny". - Nie mówię, że przetwórstwo ma być państwowe, chciałbym, żeby przetwórstwo było polskie - powiedział Robert Telus.

Minister rolnictwa przypomniał, że w ramach środków z KPO Polska przeznaczyła 1,2 mld euro na odtworzenie małych polskich przetwórni. - Chcemy, żeby rolnik mógł stanowić o cenach swoich produktów, chcemy, żeby polskie rolnictwo było suwerenne, w tym kierunku idziemy - powiedział, zwracając uwagę, że program ten będzie realizowany niezależnie od przyznania środków z KPO. W planach jest także otwarcie przez Polską Grupę Spożywczą sieci handlowej.

Posłuchaj
12:19 PR24 2023_06_02-11-46-10.mp3 Robert Telus o bezpieczeństwie żywnościowym Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Robert Telus

Data emisji: 2.06.2023

Godzina emisji: 11.46

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także