more_horiz

Minister Telus rozwiewa wątpliwości ws. transportu zboża z Ukrainy. "Sytuacja jest pod kontrolą"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 08:30
- W zeszłym tygodniu wjechało do Polski 16 tys. ton. Wczoraj było to 19 tys. ton - kukurydzy i zboża. Proszę być spokojnym, wszystko odbywa się pod kontrolą. Niedługo te kontrakty się skończą i zboże nie będzie wjeżdżać - zapewniał w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.  

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że niewielkie ilości ukraińskiego zboża nadal trafiają do Polski. - To odbywa się pod kontrolą. Chodzi o kontrakty sprzed 2 maja. To zboże stało na granicy jeszcze przed 15 kwietnia. W zeszłym tygodniu wjechało do Polski 16 tys. ton. Wczoraj było to 19 tys. ton - kukurydzy i zboża. Proszę być spokojnym, wszystko odbywa się pod kontrolą. Niedługo te kontrakty się skończą i zboże nie będzie wjeżdżać. Zboże jest też przebadane, nie wpuszczamy produktów, które nie spełniają wymogów europejskich - powiedział Robert Telus. 

Egzamin z solidarności

Minister rolnictwa przypomniał też, że przygotowane przez rząd wsparcie dla rolników jest największe w historii. - Dopłaty do nawozów po 500 złotych do hektara, do sprzedanej pszenicy ponad 3 tys. złotych do hektara. Koszty się zwrócą i będzie można zarobić, każde zboże objęte jest pomocją. Do tego 2 złote dopłaty do paliwa rolniczego. Takiej pomocy dla polskiego rolnika nie było nigdy. Jeżeli nie zbudujemy dziś narzędzi, które spowodują, że produkty ukraińskie rozleją się na całą Europę, to nie zdamy egzaminu z solidarności. Droga czarnomorska dla eksportu z Ukrainy się zamyka, tam ciągle będę gry polityczne. Musimy się przyzwyczaić do tego, że będzie droga lądowa, przez Polskę. Jeżeli zbudujemy odpowiednie mechanizmy, to Europa na tym zarobi - tłumaczył. 

Podkreślił też, że najważniejsze dla rządu jest rozwiązanie problemu. - Celem jest pomoc rolnikom. Większość z nich zdaje sobie sprawę, że w bardzo trudnych warunkach wojennych rząd PiS zdaje egzamin i jest wiarygodny. Nie interesujemy się wsią tylko i wyłącznie przed wyborami. Jesteśmy z rolnikami cały czas. Nie mówimy, że brakuje pieniędzy, że nie wiemy, gdzie są zakopane. Tak powinien się zachowywać każdy odpowiedzialny rząd - podsumował minister rolnictwa.  

Posłuchaj
17:32 PR24 2023_05_31-07-08-22.mp3 Robert Telus gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka)

Jednym z tematów spotkania szefów resortów rolnictwa krajów UE była we wtorek sprawa pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro dla pięciu krajów, w tym Polski, w związku z nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Nasz kraj ma otrzymać najwięcej, bo prawie 40 milionów euro, ale spotkanie nie przyniosło na razie rozstrzygnięć.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Robert Telus (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 31.05.23

Godzina emisji: 7.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także