more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: Via Carpatia jest ogromnie ważna dla Polski i Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 12:30
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że droga Via Carpatia otwiera Polsce nowe możliwości rozwoju na arenie krajowej i międzynarodowej. W ramach akcji "Trasa dotrzymanego słowa" prezes odwiedził Rudnę Wielką w województwie podkarpackim.

"To była idea mojego śp. brata"

Jarosław Kaczyński przypomniał, że idea Via Carpatii powstała z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego. - Rzeczywiście jest to istotny punkt tej trasy dotrzymanego słowa. Idea Via Carpatii powstała w 2006 roku, to była idea mojego śp. brata. Chodziło o taką drogę, która zmieni w znacznej mierze układ dróg, a co za tym idzie układ gospodarczy i w jakiejś mierze geopolityczny w Europie. Takie wielkie połączenie Północ-Południe, albo Południe-Północ - mówił Jarosław Kaczyński. 

Lider PiS przypomniał również, że "w 2006 roku podczas międzynarodowej konferencji w Łańcucie została zapowiedziana budowa tej drogi, ale rząd Platformy Obywatelskiej nie chciał realizować tej inwestycji". Jak dodał, "mogę tutaj zacytować słowa znanej bardzo piosenki teraz tutaj jest ściernisko, ale będzie San Francisco".

Trasa ma mieć 730 km

Oczywiście San Francisco dosłownie nie jest tutaj budowane, ale tu, gdzie nie było nic, jest autostrada bardzo żywo funkcjonująca i jeśli chodzi o polską część tej trasy, która będzie liczyła ostatecznie 730 km, to 208 już jest uruchomione, 280 jest w tej chwili w budowie, a pozostałe są w różnych fazach przygotowań - powiedział Jarosław Kaczyński. 

Jarosław Kaczyński stwierdził, że połączenie międzynarodowych szlaków logistycznych Via Carpatia i Via Baltica to wyjątkowe osiągnięcie w historii Europy. Przewodniczący partii rządzącej wskazał, że to Prawo i Sprawiedliwość odpowiada za realizację odcinków tych autostrad na terenie Polski.

Prezes PiS podkreślił, że "ta trasa pozwala na rozwój regionu, inwestorzy chcą inwestować w Polsce". - Ta droga jest wpisana do projektu europejskiego, co jest zasługą pana Europosła Tomasza Poręby. Trzeba mówić o tym, kto zrealizował tę inwestycję, a kto jej się sprzeciwiał - mówił.

Posłuchaj
00:18 12391275_1.mp3 Jarosław Kaczyński: Via Carpatia i Via Baltica to historyczne połączenie logistyczne (IAR) 

"Trasa dotrzymanego słowa PiS"

Lider PiS przed tygodniem zainaugurował kampanijną akcję pod hasłem "Trasa dotrzymanego słowa Prawa i Sprawiedliwości", podczas której politycy partii rządzącej przypominają o przedsięwzięciach, jakie zostały zrealizowane w ostatnich latach przez rząd PiS. 

W ramach akcji politycy Prawa i Sprawiedliwości odwiedzają poszczególne powiaty, wskazując te projekty, które zostały obiecane, a następnie zrealizowane i teraz służą Polakom. Wcześniej prezes PiS odwiedził Pilzno.

Czytaj także:

Via Carpatia

Droga Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Jest już częściowo dostępna, a częściowo realizowana - liczyć ma kilka tysięcy kilometrów. Via Carpatia na terenie Polski ma mieć długość około 700 km. Na polski odcinek składają się drogi ekspresowe: S61, S16, S19 między miejscowościami: Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa).

Docelowo trasa ma przebiegać przez pięć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

ZOBACZ TAKŻE: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP/jb/nt

Zobacz także

Zobacz także