Via Carpatia szansą dla wschodniej Polski. "Powstają strefy ekonomiczne i nowe miejsca pracy"

2023-04-27, 07:39

Via Carpatia szansą dla wschodniej Polski. "Powstają strefy ekonomiczne i nowe miejsca pracy"
Nowa trasa będzie ponad 18-kilometrową dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach, z zatokami awaryjnymi. Zgodnie z umową, wszystkie prace powinny zostać ukończone w II kwartale 2027 r.Foto: GDDKiA

Via Carpatia to nie tylko ułatwienia transportowe i komunikacyjne, ale też podniesienie potencjału gospodarczego wschodnich części naszego kraju - uważa wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Przypomniał, że to prezydent Lech Kaczyński rozpoczął w 2006 r. w Łańcucie dyskusje na temat konieczności wybudowania szlaku łączącego północ i południe Europy.

Zdaniem Rafała Webera, Via Carpatia nie tylko ułatwi transport i komunikację, ale też podniesie potencjał gospodarczy wschodnich części Polski.

Widzimy to na przykład w okolicach Niska na Podkarpaciu, gdzie trasa już jest gotowa. Tam powstają strefy ekonomiczne, nowe zakłady, nowe miejsca pracy. Przekłada to się na większe wpływy podatkowe dla samorządu. Nisko jest takim symbolem, bo powiat miał zawsze problem z tworzeniem nowych miejsc pracy. Widać, że budowa Via Carpatii to przełamała - powiedział.

Przetarg był trzykrotnie powtarzany

Wiceminister przypomniał, że południe Podkarpacia nie miało do tej pory drogi szybkiego ruchu.

- Za kilka lat będzie taka trasa i region zyska nie tylko gospodarczo, ale również turystycznie, mam tu na myśli oczywiście Bieszczady - dodał wiceminister infrastruktury, który jest posłem PiS z Podkarpacia.

Pytany o przetarg na podkarpacki odcinek Via Carpatia Lutcza-Domaradz, w którym otwarte zostały oferty, jednak wszystkie są powyżej zakładanego przez GDDKiA budżetu, powiedział, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, czy przetarg zostanie unieważniony (już po raz trzeci) czy zostanie zwiększony budżet na tę inwestycje.

- Będziemy analizować oferty. Myślę, że wykonawcy potwierdzili wartość tego zadania, bo przetarg był już trzykrotnie powtarzany. Będziemy się bardzo mocno przyglądać temu tematowi i po analizie podejmiemy decyzje. Teraz czekamy na rekomendację GDDKiA czy wszystkie formalne warunki ofert zostały spełnione - mówił.


Via Carpatia przebieg trasy. PAP/opr. Maciej Zieliński , Maria Samczuk Via Carpatia przebieg trasy. PAP/opr. Maciej Zieliński , Maria Samczu

W Polsce trasa będzie miała 700 km

Via Carpatia to element łączącego Europę Północną i Południową międzynarodowego szlaku, który prowadzić będzie od Litwy do Grecji. W Polsce trasa ta będzie miała ok. 700 km długości i połączy m.in. miejscowości: Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Oprócz drogi ekspresowej S19 w jej skład wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61 i S16.

W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Obecnie kierowcy korzystają w regionie z niemal 82 km tej trasy. Prawie 73 km jest w realizacji, a ponad 11,6 km w przygotowaniu.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej