more_horiz
Wiadomości

Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Czarnek: polska nauka ma ogromny potencjał i nie ma kompleksów

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 11:19
Szef MEiN Przemysław Czarnek na kongresie "Nauka dla Społeczeństwa" stwierdził, że "wydarzenie to jest wielkim sukcesem. Wszyscy przekonali się do tego, co wcześniej wiedzieli, ale nie było to pokazane na taką skalę: polska nauka rzeczywiście ma ogromny potencjał i nie ma tu żadnych kompleksów".
Szef MEiN wręczył medale Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas
Szef MEiN wręczył medale "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas"Foto: PAP/Albert Zawada

W poniedziałek w Warszawie odbywa się zakończenie kongresu "Nauka dla Społeczeństwa", organizowanego m.in. przez Radę Główną Instytutów Badawczych i przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.

- To wydarzenie jest jednym wielkim sukcesem. Sukces polega na dwóch rzeczach - po pierwsze wszyscy przekonali się co do tego, co wcześniej wiedzieli, ale nie było to pokazane na taką skalę, że polska nauka rzeczywiście ma ogromny potencjał i nie ma tu żadnych kompleksów. Po prostu jesteście państwo (...) znakomici - powiedział minister edukacji i nauki, zwracając się do zgormadzonych w sali Politechniki Warszawskiej naukowców.

Szef MEiN zwrócił też uwagę, że kongres miał przyczynić się wyznaczenia "swoistego dekalogu".

- 10 rzeczy, które trzeba zrobić, żeby kontynuować państwa drogę, drogę polskiej nauki, rozwijając ją na jeszcze większą skalę i z większymi efektami dla polskiego społeczeństwa, dla Europy i dla świata. Kolejność jest bardzo ważna, bo jesteśmy naukowcami w Polsce, dla Europy i dla świata - podkreślił Przemysław Czarnek.

Medale dla zasłużonych

Przemysław Czarnek wręczył podczas kongresu medale "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" za szczególne i wybitne osiągnięcia naukowe.

Złotymi medalami odznaczeni zostali: dr Radosław Dziuba, prof. dr hab. Wiesław Mieczysław Ostachowicz, płk dr inż. Paweł Sweklej, prof. dr hab. Andrzej Jacek Bojarski, prof. dr hab. inż. Grzegorz Józef Lota i prof. dr hab. Antoni Marek Szczurek.

Srebrny medal otrzymał prof. dr hab. Piotr H. Skarżyński.

Czytaj także:

Zobacz także: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także