XI Zjazd Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. Zaprezentowano sześć postulatów

Sześć postulatów wspierających wielodzietne rodziny zaprezentowano w sobotę na XI Zjeździe Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. - Musimy jako państwo wspierać duże rodziny, bo w nich jest wychowywana nasza przyszłość - podkreśliła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

2023-06-17, 13:23

XI Zjazd Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. Zaprezentowano sześć postulatów
Zorganizowane przez Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" wydarzenie odbywa się w dniach 16-18 czerwca br. pod hasłem "Rodzina tworzy dobry klimat". Foto: PAP/Mateusz Marek

Przedstawiciele rodzin wielodzietnych debatują w Grodzisku Mazowieckim o systemowym wsparciu dla dużych rodzin. Związek Dużych Rodzin - organizator corocznych zjazdów - przedstawił sześć najważniejszych postulatów, jakie powinny być rozważone i w najbliższych latach wprowadzone przez instytucje centralne. 

Sześć postulatów - wśród nich są:

  • bon opiekuńczo-wychowawczy, który da możliwość wyboru, czy dziecko do 3 lat zostaje pod opieką mamy lub opiekunki, czy idzie do żłobka;
  • rodzinny bon mieszkaniowy, czyli wsparcie zakupu mieszkania uwzględniające liczbę dzieci w rodzinie;
  • rodzinny iloraz podatkowy, w którym dochód dzielony jest przez liczbę osób w rodzinie, a dopiero później opodatkowany;
  • emerytura rodzicielska, w której rodzice otrzymywaliby świadczenie emerytalne podwyższone o część podatków i składek odprowadzanych przez ich dzieci;
  • tworzenie Centrów Rodziny - tzw. family spotów, będących wsparciem dla mam w zakresie społecznych, psychologicznym, edukacyjnym;
  • wprowadzenie do porządku prawnego definicji rodziny wysokodzietnej jako rodziny wychowującej 5 lub więcej dzieci.

Odnosząc się do tych postulatów wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zwróciła uwagę, że zaprezentowane idee mieszczą się w przyjętej przez rząd Strategii Demograficznej 2040.

- Patrząc w przyszłość, nie mamy innej drogi, niż uwzględnienie tego, że w społeczeństwach na wagę złota będzie praca wychowawcza rodzin. To wspólny mianownik łączący te rozwiązania. By w całej polityce społecznej, każdym obszarze życia, fakt posiadania dzieci i ich liczba było uwzględniane w różnych aspektach - czy to podatkowych, czy emerytalnych. […] Patrząc na całość tych postulatów, są to kierunki, w których powinniśmy iść - mówiła.

Barbara Socha dodała, że bon opiekuńczo-wychowawczy jest rozszerzeniem rodzinnego kapitału opiekuńczego. Poinformowała również, że realizowany jest również postulat dotyczący Centrów Rodziny.

REKLAMA

Kwestia opieki nad małymi dziećmi

Jak przekonywała, w środowisku dużych rodzin ważna jest kwestia opieki nad małymi dziećmi. - Staramy się w tym temacie wprowadzać instrumenty związane z opieką nad dziećmi do lat 3. Sama jestem wielodzietną mamą i doskonale rozumiem te wszystkie trudności związane m.in. z powrotem na rynek pracy, co w ogóle robić, jak to zorganizować, czy opiekować się osobiście dzieckiem, czy szukać innych form opieki. Dlatego wprowadziliśmy rodzinny kapitał opiekuńczy, by w ogóle uświadomić ten problem - wyjaśniła.

- Musimy wspierać jako państwo duże rodziny, bo w nich jest wychowywana nasza przyszłość. Nie ma rozwoju państwa bez dobrze wychowanych kolejnych pokoleń. To, co państwo robicie, jako praca w rodzinie, jest bezcenne - podkreśliła wiceszefowa MRiPS.

Judyta Kruk ze Stowarzyszenia Dużych Rodzin powiedziała, że takie systemowe wsparcie może przynieść duże korzyści dla rodzin wielodzietnych. Podkreśliła, że programy powinny uwzględniać perspektywę rodzin na różnych jej etapach. Kruk dodała, że rolą państwa jest stworzenie takich ram i struktur, w których Polacy będą mieli poczucie, że mogą wybierać życie w dużych rodzinach. Zaznaczyła, że konieczne jest poczucie bezpieczeństwa i stałości prawa.

Posłuchaj

Judyta Kruk ze Stowarzyszenia Dużych Rodzin (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Wyzwania dla rodzin wielodzietnych

O wyzwaniach, jakie stoją przed rodzinami wielodzietnymi - w filmie przesłanym do uczestników kongresu - mówił premier Mateusz Morawiecki. Życie w dużej rodzinie porównał do gry zespołowej. Szef rządu zauważył, że to w dużej rodzinie w sposób naturalny uczymy się empatii, rozwiązywania konfliktów, zarządzania czasem i oczekiwaniami, czyli sztuki zawierania kompromisów, oraz szacunku dla opinii i temperamentów innych niż osób.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

W debacie poświęconej systemowemu wsparciu dla rodzin wielodzietnych głos zabrała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że trwają analizy postulatu dotyczącego emerytur i ich obliczania. - Szukamy tych rozwiązań, żeby ta rekompensata tych okresów bardzo ważnych, kiedy zajmujemy się czynnościami macierzyńskim i opiekuńczymi, była właściwa - zapewniła prezes ZUS.

Posłuchaj

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Z kolei wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński poruszył wątek mieszkalnictwa i współpracy przy budowie lokali komunalnych z samorządami. Ocenił, że jeszcze kilka lat temu część samorządów po prostu nie była zainteresowana budową i uzyskiwaniem dofinansowania na te inwestycje. Jednak już w 2021 roku na fundusz dopłat przekazanych samorządom na budownictwo komunalne przeznaczono niecałe 200 milionów złotych. W 2022 roku było to prawie 800 milionów złotych, a w tym roku fundusz dopłat liczy już 1 miliard 650 milionów złotych.

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Tytuł Przyjaciela Dużych Rodzin

Wiceminister Socha otrzymała w sobotę tytuł Przyjaciela Dużych Rodzin przyznawany osobom, które wyróżniają się w swojej działalności troską o rodzinę. Podkreślono, że wiceszefowa MRiPS sama jest mamą piątki dzieci, która skutecznie łączy ich wychowywanie z karierą zawodową.

REKLAMA

Zjazd Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim potrwa do jutra. W spotkaniu biorą też udział przedstawiciele organizacji zrzeszających rodziny wielodzietne z państw bałtyckich, Słowacji i Czech. W sobotę zaplanowana jest także międzypokoleniowa debata na temat ekologii "Rodzina szansą dla klimatu" oraz warsztaty, zajęcia, wycieczki i koncert. W niedzielę, na zakończenie zjazdu, odbędzie się msza św. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której ma przewodniczyć kard. Kazimierz Nycz.

W tym roku spotkanie odbywa się pod hasłem "Rodzina tworzy dobry klimat". Uczestniczy w nim ok. 1200 osób skupionych w 250 rodzinach. Organizatorami wydarzenia są miasto Grodzisk Mazowiecki i Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" - stowarzyszenie, które od 2007 r. zmierza do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny.

XI Zjazd Dużych Rodzin swoim honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Partnerem generalnym wydarzenia jest PKN Orlen, partnerem strategicznym - Fundacja BGK.

Zobacz także: Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"

IAR/PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej