Festiwal związany z Obławą Augustowską. "Upamiętnienie ofiar największej powojennej zbrodni"

Obława Augustowska to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia dokonana przez NKWD na Polakach. Poświęcony jej cykl imprez odbędzie się w lipcu w Augustowie (Podlaskie).

2023-06-18, 13:35

Festiwal związany z Obławą Augustowską. "Upamiętnienie ofiar największej powojennej zbrodni"
W lipcu odbędzie się festiwal związany z Obławą Augustowską.Foto: TT@InstPileckiego

Instytut Pileckiego w dniach 8-12 lipca zorganizuje już po raz drugi festiwal "LIPCOWI". Rozpocznie się on koncertem 8 lipca, w którym Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar obławy. Zespół Żurkowski zaprezentuje także utwory z płyty LIPCOWI.

Kolejne dni festiwalu

W niedzielę 9 lipca lokalne zespoły ludowe "Pogranicze" i "Bystry" zaśpiewają pieśni patriotyczne, które podczas bitwy dodawały otuchy i nadziei na zwycięstwo.

Trzeciego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają do gry terenowej przygotowanej przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie. Jej uczestnicy będą mogli wcielić się w członków Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 roku.

Natomiast 11 lipca będzie można wybrać się na spacer z przewodnikiem "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej" i usłyszeć opowieść o Augustowie z czasów okupacji, dowiedzieć się, gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy.

REKLAMA

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Punktem kulminacyjnym Festiwalu jest 12 lipca - ustanowiony przez Sejm Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczyste obchody upamiętniające obławę rozpoczną się o godz. 16:00 na terenie Domu Turka, gdzie odbędzie się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - nowej instalacji artystycznej.

78 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została Obławą Augustowską. Obecnie mówi się nawet o ok. 2 tys. ofiar.

Śledztwo w sprawie obławy

REKLAMA

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej od lat prowadzi śledztwo w sprawie obławy. Dotyczy ono zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu, zginęło około 600 osób zatrzymanych w powiatach augustowskim, suwalskim i sokólskim.

Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego Smiersz III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. W ramach śledztwa IPN biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze, wskazali ponad 60 miejsc na Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety, które mogą być jamami grobowymi. Białoruś odmówiła pomocy prawnej w tej sprawie. Prace sondażowe we wskazanych miejscach po polskiej stronie granicy nie przyniosły jednoznacznego rezultatu. Znaleziono pojedyncze szczątki ludzkie, ale nie wiadomo, czy mają związek z obławą.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: "Lipcowi" - reportaż o obławie augustowskiej

PAP/IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej