Uczniowie i nauczyciele zaczynają wakacje. Abp Gądecki: niech będą czasem wytchnienia w bliskości Stwórcy
Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki życzy uczniom i nauczycielom, by rozpoczynające się wakacje były dla nich czasem wytchnienia od szkolnych obowiązków na łonie natury, w bliskości Stwórcy.
2023-06-23, 06:53
Duchowny zaapelował, aby w czasie wakacyjnego odpoczynku nie rezygnować z modlitwy.
- Niech piękno przyrody inspiruje nas do modlitwy wdzięczności za całe dzieło stworzenia i dary, jakimi Pan Bóg nas obdarzył - powiedział arcybiskup Gądecki.
Hierarcha wyraził wdzięczność rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, którzy na co dzień ponoszą trud kształcenia i wychowania dzieci oraz młodzieży w Polsce, a także pobłogosławił na czas wakacji czas regeneracji sił duchowych i fizycznych.
Uczniowie będą odpoczywać ponad dwa miesiące. Do szkół powrócą na początku września.
Posłuchaj
Program "Poznaj Polskę"
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówi, że w tym roku szkolnym nie było nadzwyczajnych okoliczności. - Mam tu oczywiście na myśli pandemię, potem wybuch wojny na Ukrainie i związany z tym napływ dużej liczby uchodźców. Tym razem wszystko odbywało się według standardowego scenariusza, tej samej podstawy programowej - powiedział Dariusz Piontkowski. Dodał, że pewnego rodzaju nowością był egzamin maturalny dla absolwentów liceów według nowej formuły.
REKLAMA
Resort edukacji podsumował czwartą odsłonę programu "Poznaj Polskę", w którym szkoły mogły otrzymać dofinansowanie do wycieczek. Z programu skorzystało prawie milion uczniów, a MEiN przeznaczyło na dofinansowanie 22 tysięcy wycieczek szkolnych 182 miliony złotych. Wiceminister powiedział, że uczniowie jeździli zarówno do wielkich miast, jak i poznawali historię w okolicy zamieszkania. - Stawiamy także na te miejsca regionalne, tak aby dzieci najmłodsze nie musiały bardzo daleko wyjeżdżać, aby zapoznawały się z historią najbliższą, która miała miejsce kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od ich miejsca zamieszkania - powiedział Dariusz Piontkowski.
Według danych resortu edukacji w polskich szkołach uczy się blisko 180 tysięcy ukraińskich dzieci, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny. Dariusz Piontkowski zaznaczył, że część uczniów z Ukrainy uczy się zdalnie w swoich szkołach. - Władze Ukrainy mają nadzieję, że ci uczniowie wrócą jednak na Ukrainę i stąd oferują możliwość zdalnego nauczania - powiedział wiceminister. Przypomniał też, że w polskie przepisy pozwalają, aby uczniowie ukraińscy, którzy realizują obowiązek nauki w zdalnym systemie ukraińskim, nie uczęszczali na zajęcia z polskimi uczniami.
- Krajowa turystyka rośnie w siłę. Więcej rezerwacji noclegów niż przed pandemią
- Szykuje się dobre lato dla branży turystycznej. Bilety lotnicze schodzą na pniu
dn/IAR
REKLAMA