more_horiz
Wiadomości

Więcej wojsk przy granicy z Białorusią. Minister Błaszczak: bronimy każdego skrawka polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 16:48
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że oddziały Wojska Polskiego stacjonujące na zachodzie zostały przerzucone na wschód ze względu na obecność wagnerowców na Białorusi. Chodzi o oddziały z 12. i 17. brygady zmechanizowanej.
Minister obrony: Wojsko Polskie wciąż jest obecne na granicy
Minister obrony: Wojsko Polskie wciąż jest obecne na granicyFoto: Twitter/MON

Minister w Połowcach na Podlasiu wyjaśnił, że zadaniem żołnierzy jest pokazanie polskiej determinacji w obronie każdego skrawka ziemi i odstraszenie agresora. - My zmieniliśmy doktrynę obronną naszego kraju, bronimy każdego skrawka polskiej ziemi - oświadczył minister.

- Nie organizujemy obrony na Wiśle, tylko bronimy każdego skrawka polskiej ziemi, bo mamy świadomość zagrożeń związanych z odbudową imperium rosyjskiego. Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych na okupowanych terenach, czego doświadczyli mieszkańcy Buczy czy Irpienia - mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że dotychczasowe próby ataku na Polskę się nie powiodły. Przede wszystkim dzięki budowie zapory, która w skuteczny sposób powstrzymała nielegalnych migrantów przed próbą przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Posłuchaj
00:30 12474153_1.mp3 Minister obrony narodowej o obronie granicy z Białorusią (IAR)

Sytuacja na granicy z Białorusią

Środa była intensywnym dniem dla funkcjonariuszy SG również na pograniczu polsko-białoruskim. Minionej doby 144 osoby próbowały nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to obywatele m.in. Bangladeszu i Somalii.

Na odcinku Płaska czterech Kameruńczyków i Nigeryjczyk przeprawili się nielegalnie na stronę polską brzegiem jeziora Wiązowiec. Na odcinku w Mielniku grupa cudzoziemców znajdująca się po stronie białoruskiej rzucała kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń.

Za pomocnictwo zatrzymano obywatela Litwy, który przyjechał po odbiór trzech obywateli Erytrei i obywatela Etiopii.

Czytaj także:

PAP/łl


Zobacz także

Zobacz także