Funkcjonariusze ABW zatrzymali Białorusina. To kolejna osoba z rosyjskiej siatki szpiegowskiej

- ABW zatrzymała kolejnego, szesnastego już, podejrzanego o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej - poinformował na Twitterze Mariusz Kamiński minister ds. wewnętrznych i administracji.

2023-08-04, 10:26

Funkcjonariusze ABW zatrzymali Białorusina. To kolejna osoba z rosyjskiej siatki szpiegowskiej
Funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejnego szpiega. Białorusin rozpoznawał obiekty militarne i portowe. Foto: ABW

Szesnasty szpieg wpadł w ręce funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest on podejrzany o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej.

- Białorusin Mikhail A. brał udział w rozpoznawaniu obiektów militarnych i portów. Realizował też działania propagandowe na rzecz Rosji. Trafił do aresztu - napisał na Twitterze Mariusz Kamiński, minister ds. wewnętrznych i administracji.

"Zatrzymany 1 sierpnia przez ABW mężczyzna to 39-letni obywatel Republiki Białorusi Mikhail A. Jest on kolejną zidentyfikowaną osobą działającą w ramach grupy przestępczej wykonującej zadania na rzecz rosyjskich służb specjalnych" - informuje biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Śledztwo prowadzone przez ABW nadzoruje lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

REKLAMA

Mężczyzna w latach 2008-2010 pracował w Moskwie

Białorusin przez kilka lat mieszkał na terytorium Federacji Rosyjskiej - podało biuro.

Z ustaleń służb specjalnych wynika, że mężczyzna w latach 2008-2010 pracował w Moskwie, później przeniósł się do Sankt Petersburga. W Rosji odbył karę sześciu lat pozbawienia wolności.

"Mężczyzna utrzymywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, z którymi spotykał się w Sankt Petersburgu i na Krymie" - zaznaczyło biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Według ABW A. przyjechał do Polski w 2021 r. i nawiązał kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej.

REKLAMA

"Z uzyskanych informacji wynika, że za realizację wymierzonych w bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej zadań, polegających m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej, w tym obszarów i obiektów militarnych oraz portów morskich, a także prowadzenie działań propagandowych otrzymywał systematyczne wynagrodzenie" - poinformowało biuro.

Według prowadzących sprawę Białorusin, realizując zlecone zadania, zachowywał środki ostrożności utrudniające jego identyfikację i wykrycie.

"Mężczyzna często zmieniał środki łączności i niszczył ślady swojej działalności przestępczej i miał świadomość, że za wykonywane przez niego na terytorium Polski zadania rozpoznawcze grozi mu kara pozbawienia wolności" - wskazało biuro.

Zarzuty brania udziału w działalności obcego wywiadu

Po zatrzymaniu mężczyzna został doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty brania udziału w działalności obcego wywiadu, przeciwko RP" - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

REKLAMA

"Jak ustalono, działania podejrzanego polegały na gromadzeniu informacji dotyczących obiektów infrastruktury krytycznej oraz prowadzeniu działań o charakterze dywersyjnym mających na celu destabilizację sytuacji politycznej w Polsce. Na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywał wynagrodzenie" - przekazał prokurator.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanego oraz grożącą mu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu i zastosował tymczasowe aresztowanie" - dodał rzecznik PK.

Wcześniej zatrzymano 15 osób

Biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych przypomniało, że wcześniej w tej sprawie zatrzymano piętnaście osób. Wszystkie zostały aresztowane decyzją sądu.

"Intensywne działania ABW pozwoliły na zidentyfikowanie sabotażowo-dywersyjnej siatki szpiegowskiej" - zaznaczyło biuro.

REKLAMA

Jej działania miały polegać na rozpoznawaniu na terenie Polski obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowaniu i dokumentowaniu transportów z pomocą militarną i humanitarną dla Ukrainy. Grupa miała też prowadzić przygotowania do wykolejenia pociągów wiozących pomoc dla Ukrainy, podpalania posesji i aut oraz pobicia osób.

Podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu

Członkowie grupy mieli też prowadzić działalność propagandową mającą na celu podburzanie w Polsce nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu oraz przeciwko udzielaniu pomocy Ukrainie przez Polskę.

Według biura prowadzona przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawa jest dynamiczna i nadal się rozwija.

"ABW kontynuuje działania mające na celu ustalenie szczegółów dotyczących aktywności siatki szpiegowskiej oraz wykrycie wszystkich powiązanych z nią osób. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań w sprawie" - zaznaczyło biuro.

REKLAMA

Posłuchaj. Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, wiceminister ds. wewnętrznych i administracji

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej