Izolacja reżimu Łukaszenki? Wspólna strategia Polski i Litwy wobec zagrożeń na pograniczu
Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Litwy ustalili sposoby wspólnych reakcji na zagrożenia ze strony Białorusi. W rozmowie telefonicznej omówili aktualną sytuację na granicy z Białorusią oraz zasady stałego, bieżącego mechanizmu współpracy między stroną polską a litewską oraz pozostałymi państwami bałtyckimi.
2023-08-04, 16:42
Mechanizm graniczny
Omówiono także mechanizm, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią. Ma to skutkować izolacją reżimu Łukaszenki.
Obie strony podkreśliły dobrą i silną współpracę w zakresie bezpieczeństwa między Polską a Litwą.
Wczoraj, podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim na Przesmyku Suwalskim, prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że rozważa całkowite zamknięcie granicy z Białorusią.
Musiałoby to jednak być skoordynowane z Polską i Łotwą. Obaj politycy wskazali, że Przesmyk Suwalski ciągle pozostaje możliwym celem dla prowokacji służb białoruskich i rosyjskich.
REKLAMA
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z szefową MSW Litwy Agne Bilotaite. "Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa na pograniczu Polski i Litwy z Białorusią oraz pogłębionej współpracy służb polskich i litewskich podległych obu resortom" - przekazało MSWiA na Twitterze.
Litwa zamyka dwa przejścia
W reakcji na przemieszczenie najemników Grupy Wagnera na Białoruś Litwa zamknie dwa z sześciu przejść granicznych z tym krajem - zapowiedział w piątek litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.
"W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o zamknięciu dwóch przejść granicznych – powiedział w rozmowie z radiem publicznym LRT wiceminister.
- Polska ma obecnie praktycznie jedno takie czynne przejście, my natomiast mamy sześć - powiedział Abramaviczius. Wskazał, że "jednym z działań prewencyjnych byłoby zmniejszenie liczby przejść granicznych z sześciu do czterech".
REKLAMA
Rozważane jest zamknięcie punktów kontroli granicznej w Twereczu w rejonie ignalińskim na północnym wschodzie kraju i w Szumsku w rejonie wileńskim. Decyzję w tej sprawie podejmie litewski rząd.
Wspólne działanie
W czwartek w Suwałkach doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Padło wówczas zapewnienie, że Polska i Litwa będą wspólnie chronić granicę z Białorusią, aby najemnicy z Grupy Wagnera nie zagrozili bezpieczeństwu krajów NATO.
- Grupa najemników Wagnera może być dużą pokusą dla Łukaszenki i Putina, aby ich wykorzystać do prowokacji przeciw państwom NATO - mówił z kolei litewski prezydent. - Widzimy, że Białoruś w dalszym ciągu realizuje oczywiste plany rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na swoim terytorium. Widzimy, że używa agresywnej retoryki wobec swoich sąsiadów oraz że otworzyła drugi reaktor elektrowni atomowej w Ostrowcu - mówił premier Morawiecki.
REKLAMA
Prezydent Litwy oznajmił, że Wilno, Warszawa i Ryga powinny być przygotowane na ewentualne zamknięcie granicy z Białorusią, gdyby z powodu działań najemników z Grupy Wagnera sytuacja bezpieczeństwa zaczęła się pogarszać.
- Powinniśmy działać wspólnie. Powinniśmy podejmować działania nie tylko na szczeblu narodowym. Powinniśmy również mieć bardzo jasne algorytmy na wypadek, gdyby sytuacja się pogorszyła, w tym ewentualne zamknięcie granicy z Białorusią - powiedział dziennikarzom prezydent Litwy.
Poboży: mamy nowy etap wojny hybrydowej, najważniejsze, by nie wywoływać paniki w społeczeństwie
Czytaj również:
- ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Żaryn: prowadził rozpoznanie obiektów infrastruktury krytycznej
- Biznesmeni z poważnymi zarzutami. Kontrowersyjni goście na Campus Polska Przyszłości Trzaskowskiego
- Wypowiedź Czaputowicza o "politycznym szmalcownictwie" Polski. Szef MSZ: budzi kategoryczny sprzeciw
IAR/PAP/mm
REKLAMA
REKLAMA