Wiceprezes IPN o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. "To była wojna światów"

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski przypomina, że Bitwa Warszawska była elementem wojny przeciwstawnych światów. Bitwa zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zaś walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły zwycięstwem Polaków, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy.

2023-08-14, 03:37

Wiceprezes IPN o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. "To była wojna światów"
Wiceprezes IPN Karol Polejowski o znaczeniu Bitwy Warszawskiej.Foto: фота: NAC

Karol Polejowski tłumaczy, że wojna polsko - bolszewicka była czymś więcej niż tylko starciem dwóch armii. - To była wojna światów - świata barbarzyńskiego komunizmu nadciągającego ze wschodu i Polski, która postanowiła przeciwstawić się temu parciu rewolucji bolszewickiej na zachód Europy. W tym aspekcie, tak jak lord d'Abernon to określił, była to osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata - zaznacza.

"Polskie być albo nie być"

Karol Polejowski podkreśla, że Bitwa Warszawska toczyła się "o polskie być albo nie być". - Musimy zdać sobie sprawę, że Polska zaistniała na mapie na przełomie roku 1918 i 19-go, to było młode państwo, które zostało postawione przed bezwzględnym wrogiem, którego naczelnym hasłem było, "po trupie białej Polski" na zachód. To widać w rozkazach do żołnierzy, tam wskazuje się, że Polska jest tylko pewnym elementem, który należy zniszczyć, aby rewolucję przenieść dalej do Niemiec - mówił.

Wiceprezes IPN podkreśla, że choć bolszewicy mieli znaczną przewagę, to polskim zwycięstwie pod Warszawą zdecydował poświęcenie społeczeństwa, które rozumiało jak wielkie zagrożeniem dla niepodległości Rzeczypospolitej są Rosjanie.

REKLAMA

- Ta armia polska była takim powszechnym zrywem Polaków. Można powiedzieć, że w tej wojnie z bolszewikami pojawił się świadomościowo dojrzały naród polski. Wszystkie grupy społeczne zdawały sobie sprawę z ważności tego co się dzieje, pełni zapału żołnierze - świadomi o co idzie gra - z takim przeciwnikiem jak ówczesna armia polska sowieci mierzyli się właściwie po raz pierwszy - mówił.

Uroczystości w hołdzie bohaterom

Wieczorem (21.00) w Ossowie obędzie się uroczystość w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Przy krzyżu księdza majora Ignacego Skorupki odczytanie zostanie Apel Poległych oraz oddana zostanie salwa honorowa.

Jutro w Ossowie odbędą się główne uroczystości z okazji 103. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami, między innymi na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji bohaterów 1920 roku, a o 14.00 rozpocznie się inscenizacja Bitwy Warszawskiej, w której weźmie udział około 100 rekonstruktorów.

Czytaj także:

IAR/PAP/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej