Jest projekt uchwały ws. referendum. Teraz trafi pod obrady Sejmu
Sejmowa Komisja Ustawodawcza przygotowała projekt uchwały o zarządzeniu na 15 października referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.
2023-08-17, 14:28
Za propozycją uchwały zagłosowało 17 członków komisji, a 14 było przeciw. Projekt uchwały został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Według harmonogramu obrad, ma to nastąpić jeszcze dzisiaj po 16.00.
Propozycję uchwały komisja przygotowała na podstawie wniosku rządu, który Sejm przyjął w czwartek rano. Projekt - w formie opracowanej przez komisję - ma pięć artykułów, w których wyznaczono termin referendum na 15 października.
W projekcie zawarto też cztery pytania referendalne w brzmieniu sformułowanym we wniosku rządu, proponowane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze z nich brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Sejm zdecyduje
Zgodnie z projektem uchwała ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.
Do projektu dołączono też kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mogą zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych. Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. W projekcie określono, że nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone. Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
Czytaj więcej:
- Referendum ogólnokrajowe. Sejm przyjął wniosek rządu
- Piotr Müller: Donald Tusk boi się referendum jak diabeł święconej wody
- Minister Czarnek: wszystkie pytania referendalne są niezwykle ważne dla przyszłości Polski i Europy
dn/IAR
REKLAMA