Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Morawiecki: głębokie pragnienie zrzucenia sowieckiej kurateli
W liście do uczestników środowej uroczystości 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że ówczesny bunt "Solidarności" pokazywał głębokie pragnienie zrzucenia sowieckiej kurateli i życia w wolnej ojczyźnie.
2023-08-30, 13:53
"Duch etycznej wrażliwości czynił "Solidarność" zjawiskiem wyjątkowym, świadczył o odzyskaniu przez Polaków podmiotowości - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników środowej uroczystości 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie.
Premier przypomniał, że szczecińskie porozumienia były pierwszymi spośród porozumień sierpniowych.
"W narodziny »Solidarności« od samego początku wpisany był pewien paradoks. Oto bowiem w kraju komunistycznym, planowo ateizującym społeczeństwo, wybrzmiał nagle silny głos protestu, który nie ograniczał się do spraw tylko ekonomiczno-bytowych. Dla protestujących ważne okazały się także kwestie etyczne, włączone potem przez nich do szeroko pojętego programu odnowy społecznej" - napisał Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.
Zobacz także na tvp.info: Prezydent: Dzięki niezłomności ludzi Solidarności idziemy drogą, która wiedzie od 1970 r.
REKLAMA
Polacy odzyskali podmiotowość
Dodał, że ludzie "Solidarności" "podnieśli wagę godności, etyki pracy, wzywali do moralnej przemiany czy wreszcie powszechnie wyrażali pragnienie wzmocnienia więzi obywatelskich, które miały polegać na byciu razem, a nie przeciwko komuś".
"Ten duch etycznej wrażliwości czynił »Solidarność« zjawiskiem wyjątkowym, świadczył o odzyskaniu przez Polaków podmiotowości, której starano się nas pozbawić przez cały okres komunistycznego zniewolenia" - ocenił premier.
Czytaj również na i.pl: Prezydent Andrzej Duda w Szczecinie. Odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia '71
Podkreślił, że dzięki "Solidarności" urzeczywistniło się "głębokie pragnienie zrzucenia sowieckiej kurateli i życia w wolnej ojczyźnie". Wyraził też przekonanie, że "Solidarność" to "wciąż bijące źródło polskiej tożsamości oraz ogromny kapitał społeczny na przyszłość".
REKLAMA
Jak mówił, pamięć "o tym wspaniałym dziedzictwie" należy przekazać kolejnym pokoleniom.
- Andrzej Gwiazda. Bezkompromisowy opozycjonista kończy 88 lat
- Porozumienie szczecińskie: krok ku wolności
PAP/łs
REKLAMA