Mija rok od prezentacji raportu o stratach wojennych. Mularczyk: dziś wiedza o polskim stanowisku jest znacznie większa

Mija rok od prezentacji w Zamku Królewskim w Warszawie raportu o stratach, które Polska poniosła w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Przygotował go zespół pod kierownictwem Arkadiusza Mularczyka.

2023-09-01, 04:40

Mija rok od prezentacji raportu o stratach wojennych. Mularczyk: dziś wiedza o polskim stanowisku jest znacznie większa
Mija rok od prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Foto: Shutterstock/Everett Collection

Wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że dzięki działaniom dyplomatycznym przez ostatni rok sprawę reparacji udało się umiędzynarodowić.

- W Europie i USA dziś wiedza o polskim stanowisku i naszych racjach jest znacznie większa. Także o tym, że Niemcy zachowują się w tej sprawie w sposób nieakceptowalny międzynarodowo. Prowadzimy dialog z parlamentarzystami, dyplomatami, aktywistami, budujemy sojusze, to proces, który już przynosi dobre sygnały - dodał.

Czytaj także w TVP Info: Rachunek krzywd nie został wyrównany. Niemcy nie mogą spać snem sprawiedliwego

Wiceminister przypomniał o stanowisku Północnoamerykańskiej Rady Rabinów, która uznała, że Niemcy mają moralny obowiązek uregulować kwestie reparacji. Z kolei kongresman Chris Smith po zapoznaniu się z raportem wezwał władze USA do wsparcia polskich dążeń do uzyskania reparacji.

REKLAMA

Raport o stratach wojennych

Arkadiusz Mularczyk dodał, że polskie stanowisko wraz ze skróconą wersją raportu zostały wysłane w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy do najważniejszych polityków w Europie i USA, w tym do Kongresu i Senatu Stanów Zjednoczonych, Parlamentu Europejskiego oraz do parlamentów krajowych.

Czytaj także w i.pl: Gdzie tak naprawdę zaczęła się II wojna światowa? Ani na Westerplatte, ani w Wieluniu. Dwa telegramy Armii Kraków wskazują, że pod Rybnikiem

W czwartek radni Bochni przyjęli oświadczenie, w którym wyrazili oczekiwanie od rządu RP stanowczych działań dyplomatycznych i prawnych w sprawie uzyskania od Niemiec zadośćuczynienia. Podobną uchwałę podjęła Rada Miasta Wielunia.

Raport, który zaprezentowano rok temu, wylicza straty poniesione przez Polskę w wyniku napaści i okupacji naszego kraju przez Niemcy. Wyceniono je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

REKLAMA

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej