Wyłudzenia z ARiMR na kilkadziesiąt milionów złotych. Przestępcy działali w latach 2012-2015
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie, kolejnych pięć osób w sprawie dotyczącej wyłudzania dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o mafię, która w latach 2012-2015 m.in. w Warszawie, Radomiu miała doprowadzić Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na blisko 40 mln złotych.
2023-09-01, 08:48
- Chodzi o składanie nierzetelnych wniosków o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji wraz z poświadczającymi nieprawdę oraz nierzetelnymi dokumentami. Dofinansowanie miało zostać przeznaczone m.in. na budowę budynku sortowniczo-przechowalniczego wycenioną na kwotę ponad 38 mln złotych - powiedziała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
Z ustaleń śledztwa wynika, że zawarta przez spółkę umowa była nierzetelna, a faktury, protokoły i kosztorysy poświadczały nieprawdę co do dat ich sporządzenia, rzeczywistych cen materiałów i usług, które zostały zawyżone oraz co do zakresu realnie wykonanych świadczonych usług. - Zapłata za poświadczające nieprawdę faktury była pozorowana i część pieniędzy została zwrotnie przekazana pod pozornym tytułem zapłaty kaucji - dodała Skrzyniarz.
Akcja na terenie dwóch województw
Policjanci z Zarządu w Warszawie CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali właśnie pięć osób w tej sprawie.
- We wtorek policjanci CBŚP przeprowadzili akcję na terenie dwóch województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego, gdzie zatrzymali pięć osób. Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, tam prokurator trzem z nich przedstawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, a dwóm z nim zarzuty pomocnictwa w dokonaniu tego oszustwa - przekazała rzecznik prasowa CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.
REKLAMA
Czytaj także w TVP.Info: To oni paraliżowali ruch pociągów? Sąd podjął decyzję
Poręczenia majątkowe, dozór policyjny
Prokurator zastosował wobec podejrzanych m.in. poręczenia majątkowe, policyjne dozory połączone z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazem opuszczania kraju. Ponadto dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie ponad 34,6 mln złotych. Zabezpieczenie obejmuje udziały spółek prawa handlowego, a także nieruchomości.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Aktualnie postępowanie obejmuje 42 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 110 zarzutów. Kwota dotychczasowego zabezpieczenia majątkowego w śledztwie wynosi 83 mln złotych.
Czytaj także w TVP.Info: Milion złotych poręczenia dla byłego wiceministra w rządzie PO-PSL – zamiast aresztu
REKLAMA
Czytaj także:
- Nie tylko jednostki wojskowe. PO-PSL likwidowała również posterunki policji
- Rozbito grupę oszustów podatkowych. KAS zatrzymało dwóch prezesów spółek-słupów
- Kolejne zatrzymania w sprawie klubów nocnych wyłudzających pieniądze. Prawie 130 podejrzanych
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA