Orlen przejmuje złoża gazu na Morzu Barentsa. Obajtek: dbamy o bezpieczeństwo gazowe Polaków
Orlen podpisał porozumienie z przedstawicielami Norwegii, zgodnie z którym zostanie operatorem złoża gazu na Morzu Barentsa. Ponadto zawarto także umowy dotyczące współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2.
2023-09-06, 21:42
Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że Norwegia jest dla Polski strategicznym partnerem w kwestii wydobycia gazu. Dziś w Stavanger koncern podpisał porozumienie z norweskim Horisont Energi AS dot. potencjalnej współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Jak zaznaczył prezes Orlenu w TVP Info, obecnie wydobywamy w tym kraju ok. 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu i cały czas zwiększamy jego wydobycie.
Zarządzanie emisjami CO2
Polska spółka obejmie 50 proc. udziałów w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Dzięki temu będzie operatorem tego złoża. Grupa zamierza zaoferować klientom nowe usługi związane z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla.
Jej przedstawiciele podkreślają, że do rozwoju tych usług Orlen zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa. Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Zgodnie ze strategią Orlenu do 2030 r. koncern chce mieć możliwość magazynowania lub zagospodarowania 3 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Grupa ma udziały w 91 koncesjach w Norwegii. Obecnie prowadzi wydobycie z 18 złóż.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz także na tvp.info: Bezpieczeństwo gazowe. Obajtek: Norwegia jest dla nas strategiczna [WIDEO]
Społeczna twarz Orlenu
Jednocześnie prezes Obajtek powiedział, że biznes, zwłaszcza duży, nie może zapominać o społecznej odpowiedzialności.
Szef Orlenu podkreślił, że jego firma "ma społeczną twarz" i wskazywał, że w zeszłym roku na zadania społeczne koncern wydał ponad 300 milionów zł.
Posłuchaj
- Rosną ceny emisji CO2. Technologia CCS coraz bardziej opłacalna. Orlen chce uruchomić komercyjną usługę
- Infrastruktura Naftoportu będzie serwisowana przez PERN. "To większe bezpieczeństwo technologiczne"
IAR/łs
REKLAMA