Beatyfikacja rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: dzięki tej uroczystości prawda historyczna może zostać w pełni ukazana

- Staramy się wykorzystać ten moment zainteresowania świata polską historią II wojny światowej, w tym szczególnie rodziny Ulmów, aby prawda historyczna została ukazana w pełni – mówi dr Mateusz Szpytma, wicedyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Przemysławem Goławskim.

2023-09-10, 09:00

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: dzięki tej uroczystości prawda historyczna może zostać w pełni ukazana
Rodzina Ulmów - Józef, Wiktoria oraz siedmioro ich dzieci zostało zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów.Foto: Instytut Pamięci Narodowej

Do chwały błogosławionych wyniesiona zostaje rodzina polskich męczenników II wojny światowej – rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ukrywanie Żydów. Proces beatyfikacyjny Wiktorii i Józefa oraz ich siedmiorga dzieci Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i najmłodszego, które urodziło się w wyniku egzekucji, rozpoczął się 17 września 2003 roku.

Zwieńczeniem procesu było ogłoszenie przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót rodziny Ulmów, które nastąpiło 17 grudnia 2022 roku. Dekret ten otwierał drogę do beatyfikacji, która odbędzie się podczas Mszy Świętej w Markowej. Uroczystości o godzinie 10 przewodniczył będzie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro.

- Dla mnie jako wnuka siostry Wiktorii i syna chrześniaka Wiktor ma to znaczenie także osobiste. Jestem nie tylko w roli historyka, nie tylko w roli mieszkańca Markowej. Przez pierwsze 20 lat życia tam żyłem, więc jest to dla mnie bardzo ważne. To moment niezwykle wzruszający, moment satysfakcji z tego, że ta rodzina, tak mi bliska, zostanie wyniesiona przez Stolicę Apostolską do chwały ołtarzy – mówi o uroczystości dr Mateusz Szpytma.

Promocja historii rodziny Ulmów

Historyk wyjaśnia, że Instytut Pamięci Narodowej na całym świecie realizuje zadania promocji historii Rodziny Ulmów. To między innymi wystawa "Samarytanie z Markowej" oraz ekspozycje w Muzeum w Markowej, upamiętniające zamordowaną przez Niemców rodzinę.

REKLAMA

- Zachowało się wiele dokumentów na temat tej zbrodni. To, że w ich domu, który nie został spalony przez Niemców, zachowało się mnóstwo zdjęć i książek, umożliwiło powstanie Muzeum Polaków ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów. Powstało ono właśnie dzięki wsparciu merytorycznemu Instytutu Pamięci Narodowej.

Film VR i immersyjna wystawa

IPN realizuje także interaktywne projekty edukacyjne z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. To m.in. film o historii rodziny z Markowej i multimedialna wystawa o pomocy Żydom i szerzej, o pomocy w odpowiedzi na ludzką krzywdę. Można je zobaczyć przy rzeszowskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt "Świadectwo poMOCY", składa się z dwóch części: kilkuminutowego filmu w technologii wirtualnej rzeczywistości oraz immersyjnej wystawy, która pozwala zanurzyć się w prezentowaną rzeczywistość.

Narratorem filmu jest dziewczynka, 6-letnia Basia, córka Wiktorii i Józefa Ulmów. Opowiada o swojej rodzinie, jak wyglądało ich codzienne życie. Na ścianach w miejscu projektu umieszczono fotografie z różnych okresów, od czasów II wojny światowej do współczesności. Daty, miejsca, nazwiska i hasła obrazujące przywoływane wydarzenia i przykłady niesienia pomocy potrzebującym.

 Rodzina Ulmów została upamiętniona drzewem, zasadzonym w instytucie Yad Vashem. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Starania o beatyfikację zamordowanej rodziny z Markowej trwały od 2003 roku. Ceremonia beatyfikacji odbędzie się w Markowej, gdzie Ulmowie zginęli. Miejscowość zamieszkana przez 4,2 tys. ludzi szykuje się z tej okazji na przyjazd ok. 30 tys. osób. W uroczystości o godz. 10 wezmą udział przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

REKLAMA


Posłuchaj

Dr Mateusz Szpytma o beatyfikacji rodziny Ulmów (Polskie Radio 24) 15:43
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Autor: Przemysław Goławski

REKLAMA

Gość: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN)

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 12.44


Przemysław Goławski,IPN,iar,pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej