Międzynarodowe komentarze dot. beatyfikacji rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: to symbol o znaczeniu światowym
Media z całego świata komentują zaplanowaną na niedzielę beatyfikację rodziny Ulmów. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma wyraził nadzieję, że wydarzenie uczyni rodzinę Ulmów symbolem o międzynarodowym znaczeniu, podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki czy Jan Karski.
2023-09-10, 05:30
Brazylijskie media o beatyfikacji rodziny Ulmów
Niedzielną beatyfikację zapowiada m.in. portal brazylijskiej telewizji SBT. "Polska rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców w 1944 r., przez półtora roku ukrywała pod swoim dachem Żydów w czasie drugiej wojny światowej" - podaje.
Portal zwraca uwagę, że beatyfikacja odbędzie się w miejscowości, w której Ulmowie zginęli, czyli w Markowej. To - jak zaznacza SBT News - oznacza przyjazd nawet 30 tys. osób do miejscowości, w której mieszka 4,2 tys. ludzi.
Portal podkreśla, że po raz pierwszy w historii do grona błogosławionych dołączy cała rodzina, w tym dziecko w łonie matki, która w momencie śmierci była w zaawansowanej ciąży. Dziecko to otrzymało chrzest krwi.
ANSA: beatyfikacja rodziny Ulmów wyjątkowa pod wieloma względami
"Beatyfikacja rodziny Ulmów nie tylko będzie pierwszym w historii Kościoła przypadkiem, gdy do grona błogosławionych dołącza cała rodzina, ale też zaangażowanie społeczne w uroczystości będzie rekordowe" - pisze w sobotę włoska agencja ANSA, zapowiadając wydarzenie.
REKLAMA
Po raz pierwszy wśród beatyfikowanych znajdzie się dziecko nieposiadające imienia, ponieważ przychodziło na świat właśnie w tej tragicznej sytuacji. To najmłodszy błogosławiony w historii Kościoła - podkreśla w depeszy dziennikarka ANSA Manuela Tulli. Rekordowe jest również zaangażowanie społeczne: 32 tys. osób zgromadzi się we wsi liczącej 4 tys. mieszkańców, a mszę koncelebrować będzie 1200 księży, 80 biskupów i kardynałów - zaznacza włoska agencja.
ANSA zwróciła uwagę na to, że uroczystość odbędzie się niedaleko granicy z Ukrainą, na obszarze, który świat poznał za sprawą wojny, ponieważ tamtejszymi drogami przebyło sześć z 10 milionów Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, które opuściły swój kraj w pierwszych miesiącach konfliktu.
Portugalskie media: tysiące Polaków ratowało Żydów w czasie II wojny światowej
Niedzielna beatyfikacja zamordowanej przez Niemców rodziny Ulmów to przywołanie pamięci o tysiącach Polaków, ratujących podczas drugiej wojny światowej Żydów z narażeniem swojego życia - pisały w sobotę portugalskie media.
Lizbońska rozgłośnia "Observador" zauważa, że dopiero po 80 latach Kościół uznaje za błogosławioną rodzinę, która z narażeniem swojego życia ukrywała ośmiu żydowskich sąsiadów przed niemieckimi nazistami w okupowanej Polsce. Stołeczne radio podkreśla, że "katolicka i wielodzietna" rodzina z Markowej z pełną świadomością niosła pomoc, ryzykując życiem. Dodaje, że przez swe męczeństwo przywołują oni pamięć o tysiącach Polaków, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
REKLAMA
Z kolei dziennik online 7 Margens uważa beatyfikację rodziny Ulmów za doniosłe wydarzenie zarówno w skali wsi Markowa "dumnej ze swoich bohaterów", jak i całej Polski. Przypomina, że zjawisko ratowania Żydów przez Polaków było powszechne, pomimo surowego prawa wprowadzonego przez niemieckiego okupanta.
"Rodzina Ulmów jest symbolem odwagi i współczucia tak wielu innych Polaków. Szacuje się, że 300 tys. Polaków ukryło lub pomogło Żydom podczas II wojny światowej, a około 1000 zostało za to rozstrzelanych" - napisał 7 Margens.
Wiceprezes IPN: beatyfikacja Ulmów ma międzynarodowe znaczenie
Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma wyraził nadzieję, że dzisiejsza beatyfikacja ustanowi rodzinę Ulmów symbolem o międzynarodowym znaczeniu, podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki czy Jan Karski. Pomysłodawca i twórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej w Markowej wskazał, że niedzielne uroczystości mają dla niego szczególne znaczenie.
- Bardzo dużo życia zawodowego poświęciłem temu, by Polska i świat dowiedzieli się o Ulmach, a Muzeum ich imienia każdego roku zwiedzało około 20 tys. turystów, teraz z pewnością będzie ich więcej - wskazał.
REKLAMA
Posłuchaj
Beatyfikacja rodzącego się dziecka
Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów 24 marca 1944 roku. Tego samego dnia zabili też ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.
Po raz pierwszy w dziejach Kościoła beatyfikowana zostanie cała rodzina. Błogosławionymi ogłoszeni zostaną Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym dzieckiem, które w chwili męczeństwa matki przychodziło na świat.
Izraelski Instytut Yad Vashem do tej pory uhonorował 7232 Polaków ratujących Żydów przed Niemcami podczas II wojny światowej tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Małżeństwo Wiktorii i Józefa Ulmów zostało uhonorowane tym tytułem w 1995 r.
- Misterium "Przerwane dzieciństwo" w przededniu beatyfikacji Ulmów. Na widowni była para prezydencka
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Naczelny rabin Polski: są naszymi mentorami
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Audycja specjalna w Jedynce
IAR/PAP/jmo
REKLAMA