Misterium "Przerwane dzieciństwo" w przededniu beatyfikacji Ulmów. Na widowni była para prezydencka
W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbyło się misterium "Przerwane dzieciństwo" mające upamiętnić rodzinę Ulmów w przededniu beatyfikacji rodziny. Wśród widzów był prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.
2023-09-10, 02:27
Misterium "Przerwane dzieciństwo" to jedno z najważniejszych wydarzeń, towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów. Prawie dwugodzinne widowisko łączy wiele gatunków muzycznych, dzieła polskich i żydowskich twórców, muzykę wykonywaną przez solistów i orkiestrę, elementy wideo, animacje oraz dźwięki przestrzenne.
"Przerwane dzieciństwo". Męczeństwo Ulmów z perspektywy dzieci
W sobotni wieczór scena Filharmonii Podkarpackiej stała się podwórzem rodziny Ulmów, gdzie w dzień bawiły się dzieci Józefa i Wiktorii, a w nocy wychodzili tam Żydzi, którzy ukrywali się na strychu domu. W misterium "Przerwane dzieciństwo", męczeństwo polskich rodzin ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zostało opowiedziane z perspektywy najmłodszych świadków tych wydarzeń.
Publiczność wysłuchała prapremierowego wykonania utworu muzycznego, napisanego specjalnie na uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów przez Gary'ego Guthmana, mieszkającego w Polsce kompozytora amerykańskiego pochodzenia.
Wybrzmiały również utwory Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, dzieła powstałe m.in. na bazie biblijnych tekstów psalmów, czy wątki zaczerpnięte z muzyki żydowskiej.
REKLAMA
Para prezydencka uczestniczyła w misterium i weźmie udział w beatyfikacji Ulmów
Wśród wykonawców byli reprezentanci dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Kontratenor Alon Harari z Izraela, dyrygent Noam Zur z Izraela, dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk i m.in. wokalista jazzowy Marek Bałata. Wystąpił również Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej.
Publiczność nagrodziła artystów i muzyków długimi brawami na stojąco.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Niedzielna uroczystość rozpocznie się o godz. 10 w Markowej, gdzie mieszkali Ulmowie. Organizatorzy spodziewają się ok. 30. tys. osób.
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Audycja specjalna w Jedynce
- Otwarcie wystawy upamiętniającej Ulmów. Rodzina będzie beatyfikowana w niedzielę
PAP/jmo
REKLAMA