Beatyfikacja Ulmów. Prezydent Duda: ich tragedia jest przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i totalitaryzmem
- Przykład rodziny Ulmów - tak tragiczny i jednocześnie tak chwalebny - jest wzorcem i inspiracją dla najszlachetniejszych humanitarnych postaw, a zarazem przestrogą przed złem szerzonym przez nienawiść, rasizm i totalitaryzm - powiedział prezydent Andrzej Duda. W rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News wyraził przekonanie, że "dzieje tych skromnych, cichych bohaterów przemienią wiele ludzkich serc".
2023-09-09, 16:41
Wypowiedź ukazała się w sobotę, w przeddzień beatyfikacji polskiej rodziny zamordowanej przez Niemców w marcu 1944 roku w Markowej za ukrywanie Żydów.
Prezydent: postawa Ulmów jest świadectwem braterstwa
- W każdym miejscu na kuli ziemskiej i w każdej kulturze zrozumiałe jest stwierdzenie Chrystusa, że "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" - zauważył Andrzej Duda w wypowiedzi dla watykańskich mediów.
REKLAMA
"Niezwykła lekcja człowieczeństwa"
- Jako Polacy jesteśmy dumni, że 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie uroczyście włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Cieszymy się, że dzięki temu ich historia będzie znana na całym świecie. Bo ta historia jest niezwykłą lekcją człowieczeństwa, z której może czerpać każdy z nas - oświadczył prezydent RP.
Zaznaczył, że historia tej rodziny przedstawia polskie losy i pokazuje, jaki był charakter niemieckiej okupacji.
- W dramatycznych warunkach okupacji wielu ludzi skupiało się na zmaganiu o byt własny i bliskich, lecz nie odmawiało ratunku żydowskim bliźnim – znajomym, sąsiadom, przyjaciołom, a nieraz i obcym, którym trzeba było pomóc po prostu jak człowiek człowiekowi - przypomniał.
REKLAMA
Andrzej Duda: najwyższą ofiarę za ratowanie Żydów poniosło ok. tysiąc Polaków
Zdaniem polskiego prezydenta Niemcy wiedzieli, jak bliskie są więzi między Polakami i Żydami w lokalnych społecznościach i właśnie dlatego w okupowanej Polsce za pomaganie Żydom groziła kara śmierci.
Posłuchaj
- Podobnie jak rodzina Ulmów, najwyższą ofiarę za ratowanie Żydów poniosło około tysiąca Polaków. Historycy wciąż jeszcze odkrywają kolejne takie wydarzenia z przeszłości. Ponad 7 tysięcy Polaków dostało od Instytutu Yad Vashem tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, to najliczniejsza grupa narodowa uhonorowanych. Nie było też drugiego takiego kraju w okupowanej Europie, gdzie wsparcie udzielane Żydom przybrało równie zorganizowane, zinstytucjonalizowane formy, jak właśnie w Polsce – dzięki specjalnie do tego powołanej konspiracyjnej Radzie Pomocy Żydom Żegota - podkreślił.
Czytaj także w PAP.pl: Prezydent Duda o Ulmach: pozostali ludźmi w nieludzkich czasach
Andrzej Duda poinformował media w Watykanie, że wydarzenia towarzyszące uroczystościom beatyfikacyjnym mają charakter wydarzeń państwowych, ponieważ - jak stwierdził - "ta historia jest uniwersalna i niezwykle inspirująca dla każdego z nas".
REKLAMA
- Również z perspektywy zaangażowania obywatelskiego. Heroizm nie jest obowiązkowy, ale zwykła ludzka przyzwoitość czy sąsiedzka solidarność to postawy godne naśladowania - powiedział.
ms/PAP/IAR
REKLAMA