"Widzimy, jak bardzo nas wzmacnia". Prezydent Duda o współpracy polsko-litewskiej
- Widzimy, jak bardzo kooperacja Polski i Litwy nas wzmacnia i ile sił nam daje, poczynając od gospodarki aż do bezpieczeństwa militarnego - podkreślił w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. Wskazywał na wspólne projekty w ramach Inicjatywy Trójmorza i współpracę w ramach NATO.
2023-09-14, 12:35
Prezydent w czwartek w Krynicy-Zdroju uczestniczył razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w panelu dyskusyjnym "Polska i Litwa - szaniec przeciw tyranii ze Wschodu. Dziedzictwo, współpraca przyszłość".
Andrzej Duda podkreślił, że relacje Polski i Litwy są obecnie znakomite, także "z uwagi na bieg zdarzeń", współpracę gospodarczą w UE i w ramach projektów infrastrukturalnych Trójmorza oraz w kwestii energetyki.
Współpraca Polsko-Litewska
Prezydent przypomniał, że gdy Rosja zerwała z krajami Europy kontrakt i "zakręciła kurek z gazem", to okazało się, że także dzięki interkonektorowi z Litwą dostawy gazu zostały zabezpieczone.
Wskazywał też na wspólną kwestię Przesmyku Suwalskiego, który - jak zauważył - jest obecnie szczególnie obserwowanym obszarem bezpieczeństwa europejskiego. Podkreślił, że zapewnienie tam bezpieczeństwa to "wielka wspólna troska", zwłaszcza w związku z hybrydowymi atakami z Białorusi na polsko-białoruską i litewsko-białoruską granicę, w kontekście trwającej wojny w Ukrainie, wywołanej przez rosyjską napaść na to państwo.
REKLAMA
Zobacz także na i.pl: Krynica Forum 2023. Prezydent Andrzej Duda: Jedność i bezpieczeństwo militarne kluczowe dla przetrwania
Przypomniał, że razem z Nausedą byli w Ukrainie bezpośrednio po rosyjskich zbrodniach na narodzie ukraińskim i odwiedzili Borodiankę i Irpień, widzieli bezmiar tragedii, do której doprowadzili tam Rosjanie. "Nie tylko rozumiemy, ale wiemy, jak bardzo dziś Ukraina potrzebuje naszej zwartej, spójnej polityki wsparcia i jak bardzo groźny jest odradzający się rosyjski imperializm - podkreślił prezydent Duda.
Wyraził zadowolenie obecności w Krynicy-Zdroju litewskiej delegacji; podkreślał, że tworzy to szczególną okazję, by rozmawiać o wspólnym bezpieczeństwie.
- Widzimy, jak bardzo kooperacja nas wzmacnia i ile sił nam daje, więc poczynając od gospodarki aż do bezpieczeństwa militarnego. Warto być dzisiaj razem - podsumował.
REKLAMA
Posłuchaj
dz/IAR, PAP
REKLAMA