more_horiz
Wiadomości

PiS na prowadzeniu, KO ze znacznym spadkiem poparcia. Najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 16:05
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegły weekend, w Sejmie znalazłyby się następujące formacje: PiS, KO, Trzecia Droga, Lewica, a także Konfederacja - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.
PiS na prowadzeniu, wzrost poparcia Lewicy, spadek Konfederacji. Znamy wyniki sondażu
PiS na prowadzeniu, wzrost poparcia Lewicy, spadek Konfederacji. Znamy wyniki sondażuFoto: Grand Warszawski / Shutterstock

PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałaby 32,6 proc. W badaniu przeprowadzonym w sierpniu przez tę pracownię partia rządząca mogła liczyć na 32,4 proc. poparcia. Drugie miejsce w najnowszym sondażu zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 proc. (przed miesiącem 30,6 proc.). Z kolei trzecie miejsce - Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL), która odnotowała 10,6 proc. poparcia (poprzednio 9 proc).

Wzrost notowań odnotowała Lewica. Na formację tę zagłosowałoby teraz 9,9 proc. respondentów (poprzednio 7,7 proc.). Spadek poparcia zaliczyła zaś Konfederacja - 9,5 proc. osób zadeklarowało, że zagłosuje na tę partię (poprzednio było to 11,8 proc. badanych). Poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców zadeklarowało 1,5 proc. respondentów.

Nikt nie wyraził poparcia dla ruchu Polska jest jedna. Z kolei 9,2 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.) proc. badanych ma problem ze wskazaniem ugrupowania, które zamierza poprzeć.

Frekwencja

Według badania do urn poszłoby 58,6 proc. Polaków. Opcję "zdecydowanie tak" wskazało w nim 53 proc. ankietowanych, a 5,6 proc. stwierdziło, że "raczej tak". Opcję "raczej nie" wskazało 19,8 proc. badanych, a 16,8 proc. "zdecydowanie nie" poszłoby na wybory. 4,8 proc. respondentów nie wie, czy w dniu wyborów pojawi się w lokalu wyborczym.

Zobacz również w tvp.info: Jarosław Kaczyński: Plany Tuska to skazanie wielkiej części Polski na okupację rosyjską

Ankietowani byli też pytani o szansę na utworzenie rządu po wyborach 15 października. Więcej niż co trzeci badany (35,6 proc.) twierdzi, że szykuje się kontynuacja rządu PiS/ Zjednoczonej Prawicy. 27,6 proc. ocenia, że to partie opozycyjne sformują nową Radę Ministrów. Co piąty pytany (20,1 proc.) sądzi, że bardzo szybko czeka nas dogrywka przy urnach wyborczych. 16,7 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Zobacz również w tvp.info: "Za przymusową relokacją migrantów do Polski głosowała opozycja". Nowy spot PiS

***

Badanie IBRiS zostało przeprowadzone w dniach 15-17 września metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na grupie 1000 pełnoletnich obywateli RP, zamieszkałych na terenie całego kraju. Błąd oszacowania wynosi 3,1 proc.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister aktywów Andrzej Śliwka w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także