Zbrojenie polskiej armii. Zakład z Zielonki z dostępem do unikatowej amerykańskiej technologii

2023-09-21, 14:17

Zbrojenie polskiej armii. Zakład z Zielonki z dostępem do unikatowej amerykańskiej technologii
Błaszczak: Wojskowe Zakłady Elektroniczne staną się jedyną polską firmą, która będzie miała dostęp do amerykańskiej technologii. Foto: Twitter/MON

Wojskowe Zakłady Elektroniczne staną się jedyną polską firmą, która będzie miała dostęp do amerykańskiej technologii produkcji elementów pocisków PAC-3 wykorzystywanych w wyrzutniach Patriot. - Aby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być silne, liczne i uzbrojone w nowoczesną broń - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w fabryce WZE w Zielonce.

Szef MON, minister Mariusz Błaszczak, który odwiedził dziś zakłady w podwarszawskiej Zielonce, powiedział, że dzięki decyzjom sprzed kilku lat oraz offsetowi do umowy na dostawy pierwszej fazy Wisły uda się w Polsce stworzyć specjalistyczne kompetencje.

Minister zwrócił uwagę, że tylko w Stanach Zjednoczonych i właśnie w podwarszawskiej Zielonce będą realizowane tego typu działania.

Dodał, że równie ważną inwestycją, jaka już działa w zakładach w Zielonce, jest serwis do norweskich rakiet przeciwokrętowych NSM. Pociski te są w polskiej spółce serwisowane. Wykorzystują to uzbrojenie zarówno norweskie siły zbrojne, jak i polscy żołnierze z morskich jednostek rakietowych.

Zobacz na i.pl: Minister obrony narodowej po spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem. "Opozycja w Polsce nie wyciąga właściwych wniosków"

System naprowadzania rakiet

Szef MON zwrócił też uwagę na produkt, który jest wytwarzany w zakładach w Zielonce, a który pozwala na obserwację terenu w zakresie 360 stopni i jest montowany na nowych wozach bojowych piechoty Borsuk. System obserwacji dookólnej, który powstaje w Zielonce jest - jak zaznaczył Mariusz Błaszczak - stworzony przez polskich inżynierów i może stać się flagowym produktem polskiej zbrojeniówki.


Posłuchaj

Szef MON o rozwoju Wojskowym Zakładów Elektronicznych z Zielonki (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Kolejny projekt realizowany we współpracy z partnerami z USA to laboratorium Hardware in the Loop. To symulacyjne laboratorium do testów systemów naprowadzania rakiet różnego rodzaju. W Hardware in the Loop zostanie zainstalowany specjalistyczny gimbal.

Urządzenie to pozwoli polskim inżynierom symulować przeciążenia podczas badań pocisków rakietowych w czasie prawdziwego lotu. Chodzi między innymi o testy w czasie startu czy manewrowania rakiety.

Czytaj także:

Mariusz Błaszczak: nasi poprzednicy w zasadzie oddali połowę Polski pod okupację rosyjską, jeżeli doszłoby do ataku

IAR,PAP,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej