more_horiz
Wiadomości

Pod Rzeszowem powstaje najnowocześniejsza baza obsługi samolotów w Polsce. Będzie mogła serwisować nawet Dreamlinery

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 21:53
Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że na terenie sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka wbite zostały w czwartek symboliczne łopaty pod budowę największej inwestycji w historii spółki LOTAMS. Będzie to najnowocześniejsza baza obsługi technicznej samolotów w Polsce. Pierwsze maszyny mają zostać przyjęte do obsługi w 2025 roku.
Rzeszów-Jasionka. Powstaje najnowocześniejsza baza obsługi samolotów w Polsce
Rzeszów-Jasionka. Powstaje najnowocześniejsza baza obsługi samolotów w PolsceFoto: Shutterstock/aappp

Gazeta pisze, że projekt zakłada m.in. "budowę hangaru obsługowego o powierzchni niemal 13 tysięcy metrów kwadratowych, płyty przedhangarowej i budynku - zaplecza warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowego na terenie lotniska".

Ponadto hangar będzie miał dwa sloty do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich Boeingów 787 PLL LOT (Dreamlinerów).

- Jasionka na Podkarpaciu to dziś jedno z najważniejszych miejsc branży lotniczej na mapie Europy. Jestem przekonany, że z tej bazy będą korzystały dynamicznie rozwijające się Polskie Linie Lotnicze LOT, ale przyciągnie ona też z pewnością inne linie lotnicze. Choćby te, które ze swoimi dużymi samolotami muszą udawać się do Chin czy Zatoki Perskiej - podkreślił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, cytowany przez "Nowiny".

Rzeszów-Jesionka. "Inwestycja strategiczna"

Inwestycja, której wartość szacowana jest na 216 milionów złotych, ma zostać ukończona po upływie 21 miesięcy. Od połowy 2025 roku pracę w nowej bazie ma rozpocząć 350 osób, z czego znaczną część będą stanowić mechanicy lotniczy.

- Baza LOTAMS jest dla naszego lotniska inwestycją strategiczną, która wzmacnia naszą pozycję na rynku lotniczym, ale też daje szansę na dywersyfikację źródeł przychodu spółki, co również jest dla nas niezwykle ważne - zauważył prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak.

Zobacz także:

Wiceminister Andrzej Śliwka w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także