more_horiz
Wiadomości

Frasyniuk chce rozebrać mur i zabrać wojsko z granicy. Wcześniej nazwał żołnierzy "śmieciami"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 21:52
- Wojska na granicy nie powinno być (...) Jestem zwolennikiem, by mur rozebrać i postawić go w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - przyznał Władysław Frasyniuk.
Frasyniuk chce zburzenia muru i wycofania wojska z granicy
Frasyniuk chce zburzenia muru i wycofania wojska z granicyFoto: Forum/Krzysztof Zatycki/DWOT/terytorialsi.wp.mil.pl

Władysław Frasyniuk, o którym głośno w ostatnim czasie za sprawą obrażania polskich żołnierzy, przyznał, że "wojska na granicy nie powinno być, ustawa wyraźnie reguluje, w jakich sytuacjach żołnierz polski powinien być użyty w terenie granic polskich i kiedy może być użyty wobec ludności cywilnej".

- Jestem zwolennikiem, by mur rozebrać i postawić go w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, bo ten mur podbił tylko cenę korupcyjną dla tych, którzy na tych zezwoleniach zarabiali - mówił Frasyniuk.

Frasyniuk nazwał żołnierzy "śmieciami"

Frasyniuk został oskarżony o użycie pod adresem żołnierzy ochraniających granicę państwową sformułowań "znieważających i poniżających ich w opinii publicznej oraz narażających na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia służby".

Chodzi o wypowiedź dotyczącą funkcjonariuszy zabezpieczających polsko-białoruską granicę, która w sierpniu 2021 r. padła na antenie TVN24. - Słowo żołnierz jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami. Mam wrażenie, że to jest wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi - mówił wówczas Frasyniuk.

Dodał, że w taki sposób nie postępują żołnierze. - Śmiecie. To nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost. To antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu. Przeciwnie - plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie - powiedział.

Akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie akt oskarżenia wobec byłego posła i opozycjonisty z czasów PRL Władysława Frasyniuka skierowała do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia 23 grudnia 2021 r. Proces w pierwszej instancji rozpoczął się w czerwcu 2022 r. Były niejawny. Orzeczenie zapadło w sierpniu ubiegłego roku.

Sąd warunkowo umorzył wówczas sprawę na rok próby. Orzekł, że Frasyniuk ma też zapłacić 3 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Czytaj także:

dn/wpolityce.pl

Zobacz także

Zobacz także