more_horiz
Wiadomości

Wizyta w placówce SG we Włodawie. Prezydent i szef MSWiA zapoznają się z aktualną sytuacją na granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 06:15
Podczas wizyty w Placówce Straży Granicznej we Włodawie prezydent Andrzej Duda i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapoznają się z informacją na temat obecnej sytuacji na granicach z Ukrainą oraz Białorusią, a także spotkają się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji i żołnierzami Wojska Polskiego wykonującymi zadania w zakresie ochrony granicy państwowej.
Żaryn: od początku rok 21 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy
Żaryn: od początku rok 21 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicyFoto: PAP/Jacek Szydłowski

O 16.30 odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz odsłonięcie pomnika pamięci gen. Franciszka Kleeberga i żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Sytuacja na granicy

Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że od początku roku służby odnotowały ponad 21 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W tym samym okresie zatrzymano przeszło 550 przemytników, którzy próbowali wywieźć nielegalnych imigrantów do krajów docelowych.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Stanisław Żaryn wyjaśnił, że statystycznie mniej więcej co dziesiąta próba nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią kończy się skutecznym przekroczeniem muru. Jednak wówczas migranci są zatrzymywani w innych miejscach.

- Właściwie cała granica z Białorusią jest w tej chwili objęta wielowarstwową osłoną i te próby na kierunku białoruskim w zasadzie są nieskuteczne. Część osób jest zatrzymywana na linii granicy, a część, zdecydowana mniejszość, to są osoby zatrzymywane w kolejnych krokach czy odległości na naszym terytorium - mówił pełnomocnik rządu.

Czytaj także: 

Fizyczna bariera

Stanisław Żaryn zapewnił, że fizyczna bariera i urządzenia elektroniczne znacznie uszczelniły polsko-białoruską granicę, choć zaznaczył, że nie są one skuteczne w stu procentach, podobnie jak inne tego typu konstrukcje na świecie. Dlatego rząd wzmocnił patrole dodatkowymi funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami.

Czytaj także w tvp.info: Tysiące kinomanów oceniło „Zieloną granicę”. Holland ma powody do wstydu

Innym kierunkiem przerzutu nielegalnych migrantów do krajów zachodnich jest tak zwany szlak bałkański. Polskie służby zwróciły uwagę wzrost liczby takich prób na granicy ze Słowacją.

***

iar/pap/as

Zobacz także

Zobacz także