more_horiz
Wiadomości

Dziesiątki śmigłowców Apache dla polskiej armii. Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi z umową offsetową

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 06:00
Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi zostaną objęte umową offsetową do kontraktu na zakup przez Polskę amerykańskich śmigłowców Apache. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w zakładach Boeinga w stanie Arizona.
Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi objęte umową offsetową na Apache
Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi objęte umową offsetową na ApacheFoto: YONHAP/PAP/EPA

Minister Błaszczak poinformował, że podpisał pierwszą z serii umów offsetowych, które będą towarzyszyć zakupowi przez Polskę 96 nowoczesnych AH-64E Apache. Szef resortu obrony powiedział, że umowa da polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu możliwość serwisowania zainstalowanych w tych śmigłowców radarów oraz systemu naprowadzania rakiet Hellfire.

- Jest to pierwsza z całego szeregu umów offsetowych. Zaczynamy od umów offsetowych, bo tak stanowi polskie prawo. Szacujemy, że jeszcze w tym roku podpiszemy główną umowę wykonawczą - mówił minister.

Polska zaraz po USA

Zakłady w Mesa w Arizonie produkują Apache od 40 lat. Ich największym operatorem jest armia amerykańska. - Po zrealizowaniu tego zamówienia Polska będzie na drugim miejscu po rządzie Stanów Zjednoczonych pod względem liczby śmigłowców Apache, rząd USA jest największym ich operatorem na świecie - powiedziała Polskiemu Radiu wiceprezes i główny manager działu pionowego startu Boeinga Kathleen Jolivette.

Posłuchaj
00:57 12571060_1.mp3 Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi objęte umową offsetową na Apache. Z USA Marek Wałkuski (IAR) 

Minister Błaszczak powiedział, że zadaniem śmigłowców Apache będzie zamknięcie bramy brzeskiej przy współpracy z czołgami Abrams. Apache trafią na wschodnią flankę NATO, przede wszystkim do 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Czytaj także: Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę z amerykańskim koncernem. Chodzi o zakup śmigłowców Apache

Apache dla polskiej armii

W sierpniu Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. To zaawansowane maszyny, uważane za najlepsze śmigłowce uderzeniowe na świecie.

Maksymalną wartość kontraktu realizowanego przez koncerny Boeing i Lockheed Martin oszacowano na 12 miliardów dolarów. Departament Stanu poinformował, że Polska zażądała offsetu, który ma zostać określony w drodze negocjacji między nabywcą a wykonawcami.

Jedną z takich umów zatwierdził właśnie w zakładach Boeinga w Mesa na przedmieściach Phoenix w Arizonie Mariusz Błaszczak. Koncern zatrudnia w tej fabryce prawie 4,5 tysiąca pracowników.

Zapowiadając wizytę ministra Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych resort obrony przypomniał, że zgodnie z ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce "Apache" z własnych zasobów.

Pozyskane 96 śmigłowców uderzeniowych "Apache" trafi na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej. "Apache" będą przeznaczone do współpracy z czołgami "Abrams".

iar/Marek Wałkuski/as

Zobacz także

Zobacz także