Wielkie dozbrajanie polskiego wojska. Bezprecedensowe zakupy nowoczesnego wyposażenia

Priorytetem obecnego kierownictwa MON jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu nowoczesnym uzbrojeniem. Kupujemy sprzęt produkowany przez polskie zakłady zbrojeniowe, jak i sięgamy po najnowocześniejsze rozwiązania oferowane przez zagranicznych producentów. Jako kraj nadrabiamy lata zaniedbań poprzednich rządów w modernizacji wojska. 

2023-09-20, 16:00

Wielkie dozbrajanie polskiego wojska. Bezprecedensowe zakupy nowoczesnego wyposażenia
Armia wzbogaciła się między innymi o czołgi Abrams.Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph A. Lambach, U.S. Marine Corps - http://www.defenseimagery.mil; exact source/Domena publiczna

W styczniu 2022 r. rząd powołał Agencję Uzbrojenia oraz Radę Modernizacji Technicznej, które skonsolidowały rozproszone w resorcie obrony narodowej zadania i kompetencje w ramach systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego. Tylko w ostatnim czasie podpisano umowy na śmigłowce AW149 i śmigłowce AW101, wyrzutnie Chunmoo, systemy rakietowe HIMARS, samoloty F-35, samoloty FA-50, czołgi Abrams czy satelity obserwacyjne oraz Airbusa.

Do żołnierzy Wojska Polskiego trafiły już m.in. systemy Patriot, czołgi K2, armatohaubice K9, drony Bayraktar, niszczyciele min Kormoran II, armato-haubice Krab, moździerze Rak, zestawy przeciwlotnicze Piorun, zestawy Pilica oraz europejskie wyrzutnie rakietowe i pociski CAMM do zwalczania rakiet i samolotów z programu Mała Narew.

Plan Modernizacji Technicznej

Rząd przyjął Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035, przeznaczając na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy 524 mld zł.

W 2023 r. Polska wśród państw NATO została liderem we wzroście oraz poziomie wydatków na obronę narodową. Wydatki wyniosą w 2023 r. około 4 proc. PKB i będą dwukrotnie wyższe niż cel NATO (2 proc. PKB). Do 2031 r. planowane wydatki wynoszą średnio ok. 4,0-4,5 proc. PKB rocznie.

REKLAMA


Polskie wydatki na obronność. Źródło: PAP Polskie wydatki na obronność. Źródło: PAP

W ramach bezprecedensowych w historii Polski zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia pozyskano dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej:

250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3

To najnowocześniejsza wersja tego amerykańskiego czołgu (MTB), obejmująca również sprzęt towarzyszący, pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz zapas amunicji. Trafią one na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

116 czołgów używanych Abrams M1A1 

To model sprawdzony przez armię amerykańską, który zostanie dodatkowo dostosowany do wymagań środkowo-europejskiego pola walki. Czołg Abrams charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi spośród wszystkich współczesnych czołgów.

1000 czołgów K2 Black Panther

To południowo-koreański czołg generacji 3+. W latach 2022-2025 do Polski zostanie dostarczonych 180 czołgów K2, zaś od 2026 r. zacznie do nas trafiać spolonizowana wersja - czołg K2PL - w liczbie 820 sztuk, która będzie produkowana w Poznaniu i Stalowej Woli. Pierwsze czołgi zostały wyładowane w porcie w Gdyni 6 grudnia 2022 r. Wraz z czołgami została dostarczona pierwsza partia amunicji i części zamiennych. Równolegle w Korei Południowej trwają szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy będą tworzyć załogi czołgów K2.

REKLAMA


. .

500 zestawów HIMARS

Te wyrzutnie rakietowe zapewniają niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz pododdziałów Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie uderzeń ogniowych na odległość ponad 300 kilometrów. System będzie wykorzystywał amunicję rakietową zdolną do precyzyjnego rażenia celów.

Wszystkie wyrzutnie będą zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz z polskiej Grupy WB oraz podwoziami Jelcz.


Struktura dowodzenia w polskiej armii. Źródło: PAP Struktura dowodzenia w polskiej armii. Źródło: PAP

8 baterii systemu Patriot w programie Wisła

To jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów rakietowych ziemia-powietrze produkcji amerykańskiej, który sprawdza się m.in. na wojnie rosyjsko-ukraińskiej. We wrześniu 2022 r. na toruńskim poligonie rozpoczął się kluczowy etap wdrożenia do służby w Wojsku Polskim amerykańskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot w ramach I fazy systemu Wisła. 5 września 2023 r. szef MON zatwierdził umowy na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii, systemu Patriot/IBCS w ramach realizacji Il fazy programu Wisła.

Sześć baterii Patriot wkrótce zasili naszą obronę powietrzną, które wraz z systemami Narew i system Pilica stanowić będą system obrony powietrznej kraju. Patrioty będą korzystały z najnowocześniejszego systemu zarządzania IBCS - Polska jest drugim krajem po USA korzystającym z takiego rozwiązania. System będzie wyposażony także w dookólny radar, który będzie współprodukowany przez polski przemysł zbrojeniowy.

REKLAMA

24 baterie systemu Narew

System Narew to ważny element budowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To nowoczesne systemy rakietowe zdolne zwalczać jednocześnie liczne zagrożenia z powietrza. Projekt Narew zakłada budowę systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w oparciu o istniejące w Siłach Zbrojnych RP elementy, takie jak stacje radiolokacyjne, urządzenia kierowania uzbrojeniem, wyrzutnie, samochody transportowo-załadowcze oraz rakiety produkcji brytyjskiej - pociski z rodziny CAMM. Tempo realizacji tego projektu oraz jego efekty stanowią dowód doskonałej współpracy wojskowo-przemysłowej, z udziałem brytyjskiego partnera strategicznego.

32 samoloty F-35A

Są to jedyne dostępne obecnie na rynku, produkowane seryjnie statki powietrzne V generacji posiadające właściwości "stealth", które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe. F-35A to latające centra dowodzenia, czyli uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

48 samolotów FA-50

To południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Umowa przewiduje również transfer technologii, w zostanie zbudowane w Polsce centrum serwisowe samolotów FA-50PL, z planowanym terminem uruchomienia w 2026 r.

96 haubic samobieżnych Krab

To polska, nowoczesna armato-haubica kalibru 155 mm, która cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 km do 6 pocisków na minutę. Realizując kontrakt na dostawę Krabów, maksymalnie wykorzystaliśmy moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego. Obecnie negocjujemy zakup kolejnych kilkuset haubic. Kraby zostały też zamówione przez Ukrainę.

REKLAMA

672 haubice samobieżne K9 Thunder

To południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155-mm armata, która w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach do ok. 40 km.

288 wyrzutni rakietowych Chunmoo

To południowokoreański system wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (K-MRLS) zdolny do wystrzeliwania kilku różnych kierowanych lub niekierowanych pocisków rakietowych o zasięgu do 300 km. W efekcie transferu technologii ustanowione mają zostać w polskich podmiotach przemysłowych zdolności do produkcji wyrzutni oraz precyzyjnych pocisków rakietowych.

120 moździerzy samobieżnych Rak

Rak to moździerz samobieżny polskiej konstrukcji kalibru 120 mm na podwoziu transportera Rosomak. Zaprojektowany i wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę; w pełni automatyczny, uważany za najlepszy na świecie w swojej klasie.

96 śmigłowców Apache

Departament Stanu oraz Kongres USA zaakceptował we wrześniu 2023 r. sprzedaż Polsce najnowocześniejszych śmigłowców szturmowych Apache. Ich zadaniem jest zwalczanie sił pancernych oraz wspieranie wojsk lądowych. W Siłach Zbrojnych RP zapewnią tzw. zamknięcie bramy brzeskiej, czyli równinnego terenu między Polską a Białorusią ciągnącego się od Litwy do obszaru północnej Ukrainy.

REKLAMA

32 śmigłowce AW149

To wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy produkowany w polskim zakładzie PZL-Świdnik zdolny do realizacji lotów w dzień i w nocy. Śmigłowce realizować będą zarówno zadania transportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza, w tym zwalczać czołgi. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

4 śmigłowce AW101

To śmigłowce z przeznaczeniem dla Marynarki Wojennej RP, do których części produkuje zakład PZL-Świdnik. Będą przystosowane do realizacji misji zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych oraz do ratownictwa morskiego. Negocjujemy zakup kolejnych 22 tych maszyn, tym razem dla wojsk lądowych.

8 śmigłowców Black Hawk

Zostają pozyskane do prowadzenia operacji specjalnych. Zakup śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wynika z interesu bezpieczeństwa państwa, na który składa się m.in. konieczność zapewnienia interoperacyjności np. z siłami szybkiego reagowania państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Śmigłowce Black Hawk produkowane są w polskich zakładach PZL-Mielec. Polska negocjuje zakup kolejnych 32 maszyn tego typu.

24 tureckie drony Bayraktar

To taktyczny bezzałogowy system powietrzny zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych za pomocą pocisków kierowanych. Został sprawdzony w boju i uchodzi za jeden z najlepszych na świecie.

REKLAMA

1400 bojowych wozów piechoty Borsuk

To bardzo nowoczesna polska konstrukcja z Huty Stalowa Wola. Pojazdy mają możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

118 pojazdów Żmija

To polski, lekki pojazd uderzeniowy zapewniają możliwość dynamicznego przemieszczania się zarówno po drogach, jak i w trudnym terenie, o każdej porze doby, w różnych warunkach klimatycznych.

100 tys. karabinków Grot

To 5,56 mm karabinek szturmowy Grot, opracowany przez Fabrykę Broni "Łucznik" - Radom we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach.

Aż 80 tysięcy Grotów już trafiło do polskiego wojska, Ukraina wykorzystuje 10 tysięcy tych uniwersalnych karabinków.

REKLAMA

3 niszczyciele min Kormoran II

Okręty tego typu służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. W Polskiej Marynarce Wojennej już służą trzy egzemplarze tego okrętu. 

Fregaty typu Miecznik

Marynarka Wojenna otrzyma trzy fregaty wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe, które zostaną wyprodukowane w polskich stoczniach.

Nowe fregaty będą realizować szeroki zakres zadań na polskich obszarach morskich i we współpracy z sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji i ćwiczeń.

W ramach innych, licznych kontraktów pozyskano lub zostaną pozyskane dla Wojska Polskiego: satelity obserwacyjne, zestawy Piorun, zestawy ZSSW-30, systemy GLADIUS, bezzałogowce (Wizjer, FlyEye, Orlik), moździerze LM P-2017, pistoletów VIS 100, robotów EOD/IED, rakietowe pociski przeciw okrętowe NSM, statków holowniczych i innego sprzętu.

REKLAMA


Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej