more_horiz
Wiadomości

Walka z nielegalną migracją. Piotr Müller: rozważamy kontrole na granicy z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 21:50
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Polsat News, że "polski rząd mówi o problemie nielegalnej imigracji głośniej niż Niemcy, bo mówimy w tym kontekście o szlaku bałkańskim". Dodał, że rząd rozważa kontrole na granicy polsko-niemieckiej, gdyż obawia się ruchu migracyjnego z Włoch.
Piotr Mller: rozważamy kontrole na granicy polsko-niemieckiej
Piotr Müller: rozważamy kontrole na granicy polsko-niemieckiejFoto: Straż graniczna

Rzecznik rządu odniósł się do doniesień medialnych, wedle których w środę Niemcy mają ogłosić tymczasowe kontrole na granicach z Polską i Czechami.

Problem nielegalnej migracji

Zapytany, czy to oznacza, że problem nielegalnej imigracji jest większy niż mówi o tym polski rząd, Piotr Müller odparł: "my o tym problemie mówimy głośniej niż Niemcy, bo mówimy w tym kontekście o szlaku bałkańskim, czyli szlaku imigracyjnym z południa Europy. Dlatego rozpoczęliśmy kontrole na kierunku słowackim".

- Obawiamy się, że lada moment pojawi się ruch z kierunku Włoch. Dlatego też rozważamy pewne kontrole na granicy polsko-niemieckiej po swojej stronie, bo boimy się tego ruchu, który pojawi się z Włoch - powiedział również rzecznik rządu.

Kontrole busów i samochodów na granicy ze Słowacją

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że polecił szefowi MSWiA, aby na granicy polsko-słowackiej kontrolować busy i samochody, którymi mogą podróżować migranci niemający prawa wjazdu do Polski.

Czytaj także w wPolityce.pl: Przejmujący obraz z polskiej granicy. Tak naprawdę wygląda służba polskich mundurowych. "Czas uciekał. Mieliśmy złe przeczucia"

We wtorek portal "Deutschlandfunk" podał, że Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśliła przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe.

Czytaj również:

Zobacz także: Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także