more_horiz
Wiadomości

Przekop Mierzei Wiślanej i port w Elblągu. Prezydent podkreśla znaczenie inwestycji strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 20:20
Podczas konferencji dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego w Warszawie prezydent Andrzej Duda wskazał także na inne inwestycje, które realizuje obecny rząd. Wspomniał m.in. o Przekopie Mierzei Wiślanej i realizowanej obecnie rozbudowie portu w Elblągu. 
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że port w Elblągu będzie czwartym portem RP
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że port w Elblągu będzie czwartym portem RPFoto: Schutterstock/Patryk Kosmider/

Prezydent Andrzej Duda pochwalił przekop Mierzei Wiślanej i wyraził nadzieję, że pobliski Elbląg będzie będzie czwartym pod względem przeładunku portem Polski. Głowa państwa uczestniczyła w konferencji dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego w Warszawie.

Prezydent Duda mówił, że budowa przekopu napotkała niepotrzebną krytykę. - Mimo krytyki i ataków (...) zrealizowaliśmy przekop Mierzei Wiślanej i mamy dziś połączenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Bardzo liczę na to, że będzie czwarty port RP w Elblągu. Rozmawiałem również z naszymi żołnierzami wojsk specjalnych. Powiedzieli mi, że nigdy nie spodziewali się, że będzie możliwość tak błyskawicznego przemieszczenia się z Gdańska tutaj - mówił prezydent.

Budowę portu w Elblągu zestawił z innymi inwestycjami, które podejmuje Zjednoczona Prawica. - Ta inwestycja (CPK- przyp. red.) nie podoba się w bardzo wielu miejscach. Tak jak się nie podoba czwarty port RP - mówił Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:36 duda.mp3 Prezydent chce aby port w Elblągu był czwartym portem RP/IAR

Tor wodny do Elbląg czeka na pogłębienie

Przekop Mierzei Wiślanej otwarto rok temu. Trwają rozmowy w sprawie pogłębienia toru wodnego do Elbląga.

W minionym tygodniu zwodowano pogłębiarkę, która ma obsługiwać drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną. Statek specjalistyczny, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni, będzie wykorzystywany też do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich do 18 m.

Zobacz również na tvp.info: CPK wchodzi w kolejny etap realizacji. „Niezbędny dla Polski”

Drugi etap, obudowa brzegów rzeki Elbląg, jest zaawansowany w ponad 90 proc. Jego elementem jest most obrotowy w Nowakowie, który został oddany do użytku na początku lipca br.

Całość prac w ramach tej części inwestycji zakończy się do końca 2023 r. W maju br. zakończono trzeci etap, czyli pogłębianie torów wodnych na Zalewie Wiślanym oraz wykonanie oznakowania nawigacyjnego.

Czytaj także:

IAR/PR24/łs

Zobacz także

Zobacz także