more_horiz
Wiadomości

Premier: sensem polityki jest, aby wyrównywać szanse rozwojowe

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 23:44
Chcemy zachęcić gminy do rywalizacji na frekwencję w wyborach - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, najwyższa frekwencja zostanie nagrodzona dofinansowaniem na remont remizy.
Premier zapowiedział środki na modernizację remizy strażackiej
Premier zapowiedział środki na modernizację remizy strażackiejFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Po niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach liderzy formacji wyruszyli w trasę. Premier Morawiecki odwiedził wieczorem ochotniczą straż pożarną w Ślemieniu.

Podczas swojego wystąpienia szef rządu mówił o wadze frekwencji w wyborach.

- Przez wiele dziesięcioleci naszej III Rzeczypospolitej ten wybór nie zawsze był demokratyczny, ponieważ mieszkańcy gmin i powiatów bardzo często z racji obiektywnych – braku możliwości dojazdowych, braku dróg, braku odpowiedniej liczny lokali wyborczych – rzadziej korzystali z dobrodziejstw demokracji – mówił i dodał, że demokracja jest wtedy pełna, kiedy jest jak największy udział obywateli w wyborach.

Wyrównanie szans

Jak podkreślił premier, dla niego "sensem polityki jest, aby wyrównywać szanse rozwojowe, aby we wszystkich gminach, także tutaj w Ślemieniu na Żywiecczyźnie, można było spokojnie oddać głos w najbliższych wyborach".

Czytaj także:


- Aby tak się stało, staraliśmy się zapewnić nieco więcej lokali wyborczych na terenach wiejskich tak, żeby dojazd do lokalu wyborczego był dużo łatwiejszy – mówił i przyznał, że zdaje sobie sprawę, że takich lokali powinno być jeszcze więcej.

Frekwencyjna rywalizacja 

- Wzorem wyborów poprzednich chcemy zaproponować pewnego rodzaju rywalizację w powiatach, w gminach tak, aby gminy do 20 tysięcy (mieszkańców) mogły w poszczególnych powiatach rywalizować ze sobą, w której gminie będzie najwyższa frekwencja – poinformował Morawiecki.

Czytaj także w tvp.info: Kaczyński o Tusku i jego politykach: Chcą zlikwidować demokrację i praworządność


- Chcemy zaproponować w tych gminach działania profrekwencyjne i tym razem ta propozycja będzie dotyczyła tego, aby można było przeznaczyć do miliona złotych na remont, na modernizację remizy strażackiej – mówił.

- Tam, gdzie nie ma remizy, a gmina by wygrała rywalizację, to inny budynek użyteczności publicznej uzyska tę nagrodę, aby móc służyć danej społeczności lokalnej – dodał.Jak przekazał premier, niebawem zakomunikowane zostaną kolejne części z programu profrekwencyjnego.

Czytaj także w i.pl: Spot PiS: Polsce grozi przymusowa relokacja ludzi z Lampedusy. Donald Tusk unika tematu migrantów w swojej kampanii wyborczej

PAP/IAR/fc


Zobacz także

Zobacz także