Ukraina odebrała pierwsze czołgi Leopard wyremontowane w zakładach Bumar-Łabędy. PGZ: stale współpracujemy
Pierwsze ekspresowo wyremontowane w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską - poinformowała w poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa. Zaznaczono, że nad kolejnymi wozami prace trwają.
2023-10-02, 23:10
Jak przypomniano w tym stanowisku, opublikowanym przez PGZ na platformie X (d. Twitter), "grupa PGZ od początku wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi aktywne działania mające na celu bezpośrednie wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w walce z rosyjską inwazją".
"W tym obszarze do tej pory podpisano szereg umów bilateralnych - bezpośrednio z największymi podmiotami ukraińskiego sektora obronnego. W wyniku wysiłków prowadzonych przez Grupę PGZ podjęto się m.in. serwisowania czołgów Leopard 2A4, które zostały przekazane przez państwa zachodnie do Sił Lądowych Ukrainy" - wskazano.
"Pozostajemy w bieżącym i stałym kontakcie z ukraińskimi partnerami i prowadzimy dalej działania mające na celu zacieśnienie współpracy biznesowej pomiędzy sektorami obronnymi obydwu krajów" - zapewniła PGZ.
Stała bliska współpraca
Jak wskazano, "wymiernym efektem tych działań jest choćby rekordowy kontrakt na dostawę armatohaubic samobieżnych Krab do Sił Zbrojnych Ukrainy, które postrzegane są przez ich użytkowników jako jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze pojazdy tego typu na świecie".
REKLAMA
PGZ zaznaczyła także, że od ponad roku - poprzez spółkę celową PGZ Service Orel - działa w ramach relacji wypracowanych ze strona ukraińską, serwisując ciężki sprzęt, "co jasno dowodzi, że nasza obecność tam na miejscu jest stała i ceniona".
"Nasze relacje ze stroną ukraińską opieramy na stałej i bliskiej współpracy dwustronnej, której potwierdzeniem są zarówno niedawne rozmowy na najwyższym szczeblu przeprowadzone w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, jak też bieżące kontakty robocze w ramach już zbudowanych relacji poprzez działające zespoły robocze" - podkreśliła PGZ.
Czytaj więcej na i.pl: Mariusz Błaszczak: Jak Donald Tusk wróci do władzy to zlikwiduje Wojska Obrony Terytorialnej
REKLAMA
Polska pomoc dla Ukrainy
W kwietniu b. r., tuż po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, PGZ poinformowała, że gliwicki Bumar-Łabędy i ukraińska firma Ukroboronprom utworzyły centrum technologiczne napraw należących do Ukrainy czołgów T-64.
Gliwickie zakłady mają z czasem serwisować i modernizować również czołgi PT-91 i T-72 przekazane Ukrainie przez Polskę - zostały też uwzględnione w planach obsługi czołgów Leopard 2A4, którymi Zachód wspiera Ukrainę.
- System "Mała Narew" dla polskiego wojska. Prezes PGZ: nie ma zadań niemożliwych
- "Taka siła rażenia odstraszy każdego przeciwnika". Szef MON o kolejnych dostawach broni z Korei
Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia:
jp/PAP
REKLAMA
REKLAMA