Gospodarczy rozwój Polski. Jarosław Kaczyński: pokazaliśmy, że potrafimy dobrze rządzić

- Polska rozwija się gospodarczo. W ciągu 8 lat naszych rządów pokazaliśmy, że potrafimy dobrze rządzić i jesteśmy w stanie dogonić Zachód. Jesteśmy uczciwi i zależy nam na dobrej przyszłości Polski - powiedział podczas spotkania w Busku-Zdroju prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Spotkania polityków PiS z wyborcami odbywają się pod hasłem #BezpiecznaPolska.

2023-10-05, 18:01

Gospodarczy rozwój Polski. Jarosław Kaczyński: pokazaliśmy, że potrafimy dobrze rządzić
Jarosław Kaczyński w Busku-Zdroju podkreślał, że rolnictwo jest niezwykle ważne dla rozwoju kraju. Foto: X/PiS

Jarosław Kaczyński kontynuuje spotkania z mieszkańcami. Dziś w Busku-Zdroju, prezes PiS podkreślał znaczenie rolnictwa, które - zdaniem prezesa PiS - odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju kraju. 

- Tu, na tej ziemi, mamy przede wszystkim bardzo dużo upraw owocowych, warzywnych. (...) Tutejsze rolnictwo tak wygląda i często cierpi ze względu na te ciągłe zmiany cen - powiedział podczas czwartkowego spotkania z mieszkańcami Buska-Zdroju (woj. świętokrzyskim) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że to niezmiernie utrudnia działalność gospodarczą i czyni ją niepewną.

Jak zaznaczył, po części te zmiany wynikają z warunków naturalnych, plonów. - Natomiast w wielkiej mierze to się dzieje na skutek działalności, która ma już charakter zamierzony. Cały ten dział obsługi rolnictwa, firmy, które kupują, sprzedają, tworzą też tą sprzedaż detaliczną, po prostu sobie tak grają - wskazał Kaczyński.

- My, poprzez holding rolny, chcemy ustabilizować ceny. Ale dobrym rozwiązaniem jest też program polska półka. To pozwoli rolnikom sprzedawać swoje wytwory bezpośrednio albo firmom, które nie dokonują nadużyć - podkreślił Jarosław Kaczyński. 

REKLAMA

Polski holding rolny

Prezes PiS zaznaczył, że ostatnio te firmy grają w bardzo specyficzny sposób: "obniżmy ceny, bo państwo i tak dopłaci". - A przecież państwo nie dopłaca z własnej kieszeni, tylko z kieszeni obywateli, bo nie ma własnych pieniędzy, tylko z podatków. I my się na to nie możemy zgodzić - dodał.

Wskazał na środki zaradcze, które należy podjąć. - My z jednej strony poprzez holding rolny, który do tej pory się niezbyt dobrze rozwijał, ale który teraz dostaje środki i taki impuls mocny do rozwoju, będzie skupował te firmy, które właśnie produkują różnego rodzaju przetwory z produktów rolnych, czy w ogóle dokonują skupu od rolników kupując różne produkty. Będziemy to rozwijać po to, żeby ustabilizować ceny, bo to jest firma państwowo i tam pewnego rodzaju działania mogą być podjęte. Tam tych gierek nie będzie - przekazał.

Przypomniał również o programie "Lokalna półka". - To też jest dobre rozwiązanie. Wszędzie gdzie są sprzedawane produkty owocowe, warzywne, mięsne, nabiał, wszędzie przynajmniej dwie trzecie produktów musi być z miejscowej produkcji rolnej" - podkreślił.

Program "Lokalna półka" 

Program zakłada obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.

REKLAMA

Ma to wzmocnić pozycję lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a także ułatwić dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński o Polskim Holdingu Spożywczym (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: "Lokalna półka" w sklepach i lepsze posiłki w szpitalach. Minister Telus: to programy dla polskiego rolnika

Prawo i Sprawiedliwość od lat wspiera producentów żywności - jednym ze sztandarowych programów pomocowych jest Polski Ład dla polskiej wsi. Zapewnia on rolnikom szeroki pakiet korzyści, w tym dopłaty, inwestycje czy nowoczesne rozwiązania, co przekłada się na znaczny wzrost dochodów. Wszystko po to, aby polska wieś była miejscem, w którym rolnicy mają szansę na rozwój i bezpieczną przyszłość.

Polski Ład dla polskiej wsi

Polski Ład dla polskiej wsi zawiera szereg konkretnych i szczegółowych rozwiązań, wśród których priorytetem na najbliższe lata jest "Siedem Spraw dla Polskiej Wsi":

REKLAMA

  • Przejście na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa;
  • Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw;
  • Nowy system ubezpieczeń upraw;
  • Ryczałt 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego - bez zbędnych formalności;
  • Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w mieście;
  • 4,5 mld złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym;
  • Skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.

Czyt w tvp.info: "Lokalna repolonizacja". Premier Morawiecki w Brzeszczach o Lokalnej Półce

Zapis transmisji:

X/iar/pap/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej